APPLE ŞARJ CİHAZI NEDENİYLE YİNE DAVALIK OLDU

Apple iPhone 12 serisiyle kutu içeriğinden şarj cihazını çıkardığını duyurmuştu. Apple, Çin'de dava edildi. Kutudan çıkan kablonun, diğer telefonları şarj etmede yetersiz kaldığı belirtildi.

APPLE ŞARJ CİHAZI NEDENİYLE YİNE DAVALIK OLDU

Apple, geçtiğimiz yıl tanıttığı iPhone 12 serisi ile birlikte artık kutudan şarj adaptörünü ve kulaklığı tamamen çıkarmış ve bu karar, iPhone 13 modellerine de uygulanmıştı.

Bu kararın ardından bazı ülkelerde davalık olan Apple'a bir dava da Çin'den geldi. iPhone 12 Pro Max satın alan öğrenciler, kutudan şarj cihazı çıkmayınca olayı mahkemeye taşıdı.

iPhone kullanıcıları dikkat! Facebook konum verilerini topluyoriPhone kullanıcıları dikkat! Facebook konum verilerini topluyor

iPhone 13 üretimi çip krizinden etkileniyoriPhone 13 üretimi çip krizinden etkileniyor

İddiaya göre kutudan çıkan kablo, piyasadaki diğer ürünlerle uyumlu çalışmıyor. Bu da Apple'ın yaptığı reklamların yanıltıcı olduğu düşüncesini doğuruyor.

APPLE’DAN PARA İSTEDİLER

Üniversite öğrencileri Apple'dan şarj başlığı talep etti. Ayrıca mahkeme, masraflarının ödenmesi ve 100 yuanlık (16 dolar) tazminat da istedi.

Apple'ın mahkemede yaptığı savunmada, şarj cihazı olmadan telefon satan başka şirketler de olduğunu söylediği iddia edildi.

APPLE, BREZİLYA'DA PARA CEZASI FRANSA’DA KUTU İÇERİĞİ DEĞİŞTİ

Apple, benzer sebepten dolayı Brezilya'da da sorun yaşamıştı. Brezilyalı yetkililer, kutudan şarj cihazını çıkaran Apple'a 2 milyon dolar ceza kesmişti.

Öte yandan, Fransa'daki kurala göre, radyo ekipmanı içeren herhangi bir nesne; kablolu, sağlam ve güvenilir bir kulaklık olmadan ücretli veya ücretsiz olarak satılamıyor.

Bu nedenle Apple, Fransa'da satılan iPhone modellerinin kutusuna kulaklık koymak zorunda kalmıştı.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2021, 10:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1