APPLE, TELEFONLARA SIZABİLEN BİR CASUS YAZILIMI İÇİN 'ACİL' UYARISIYLA GÜNCELLEME YAYINLAD

Apple, iPhone'larda hackerlerin iMessage uygulaması üzerinden kolaylıkla girmesini sağlayan casus yazılım keşfetti. Şirket, söz konusu açığı kapatmak üzere 'acil' uyarısıyla bir güncelleme yayınladı.

APPLE, TELEFONLARA SIZABİLEN BİR CASUS YAZILIMI İÇİN 'ACİL' UYARISIYLA GÜNCELLEME YAYINLAD

Teknoloji devi Apple, kritik bir güvenlik zafiyetine yanıt vermek üzere yazılımını güncelledi. CNN'in haberine göre; bağımsız araştırmacılar, söz konusu güvenlik açığının Suudi bir aktiviste yönelik casusluk faaliyetinde kullanıldığını açıkladı.

ŞUBAT AYINDAN BERİ AKTİF DURUMDAYMIŞ

Toronto Üniversitesi'ne bağlı Citizen Lab araştırmacıları, bu açığın Şubat'tan bu yana kullanıldığını ifade ediyor. Bu açık üzerinden İsrailli NSO Group tarafından üretilen ve birçok ülkede gazetecilerin ve hak savunucularının izlenmesi için kullanıldığı ortaya çıkan Pegasus yazılımı bir Suudi aktivistin telefonuna yerleştirildi.

AKTİVİSTİN KİMLİĞİ GİZLİ

Apple'ın bugün çıkardığı bu acil güncelleme iMessage uygulamasındaki açığı kapatıyor. Bu açık üzerinden hackerlar, bir kullanıcının telefonuna herhangi bir linke tıklamasa bile girebiliyor. Apple'daki bu güvenlik açığı üzerinden hacklenen Suudi aktivist, kimliğinin gizli kalmasını istedi.

Apple, telefonlara sızabilen bir casus yazılımı için acil uyarısıyla güncelleme yayınladı

Kaynak: SONDAKIKA.COM

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2021, 08:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1