ARAŞTIRMALAR GELİŞİGÜZEL SENE BÖCEKLERİN YÜZDELİK 2’SİNİN NAMEVCUT BULUNDUĞUNU GÖSTERDİ

Böceklerin hava değişikliği, kurt ilaçları, herbisitler, enerji kirliliği ve istilacı çeşitler ile zirai faktörler ve toprak kullanımındaki tebeddülat hasebiyle namevcut bulunduğu belirtildi.

ARAŞTIRMALAR GELİŞİGÜZEL SENE BÖCEKLERİN YÜZDELİK 2’SİNİN NAMEVCUT BULUNDUĞUNU GÖSTERDİ
Ankara

Çalışmalar, dünyada herhangi birlikte sene böcek popülasyonunun yüzdelik 2’sinin ayrışık sebeplerle bulunmayan bulunduğunu gösterdi.

ABD’de gösterilen Proceedings of the National Academies of the Sciences dergisinin, dünyanın ayrışık yerlerinden 56 bilgelik adamının ulama sunmuş bulunduğu makalesinde, dünyada herhangi birlikte sene böceklerin kestirmece yüzdelik 2'sinin yurt değişikliği, kurt ilaçları, herbisitler, erke kirliliği ve istilacı çeşitler ile zirai faktörler ve toprak kullanımındaki tebeddülat yardımıyla bulunmayan bulunduğu belirtildi.

Araştırmanın başyazarı ve Connecticut Üniversitesi entomoloğu David Wagner, kurt kaybı oranının öbür türlerden hâlâ şişman olup olmadığının anlaşılması icap ettiğini zira böceklerin; zehirler, herbisitler ve erke kirliliği zımnında hücum altında oldukları düşüncesince bulunmayan olmaları noktasında hâlâ çok endişeye sefer açtığını kaydetti.

Wagner, kip namına bal arılarının sayısında hastalık, parazitler, kurt ilaçları, herbisitler ve şart eksikliği zımnında dram düşme yaşandığını söyledi.

Wagner ayrıca, kral kelebeklerinin Batı ABD'deki yurt değişikliğinden meydana gelen döşenmemiş yurt yardımıyla hâlâ az motorin otu bitmesi kararında tagaddi problemi çektiklerini ve bulunmayan olduklarını belirtti.

Amerikan tarımındaki değişikliklerin, bal özü düşüncesince gerekseme mahsus yabanıl otları ve çiçekleri ortadan kaldırdığını vurgulayan Wagner, "Orta gün batısı Amerika’nın şişman bölümünde soya fasulyesi ve darı haricinde dev birlikte dirim bilimsel badiye yaratıyoruz." dedi.

Entomolog May Berenbaum ise şahısların birçoğunun tiksinti etmiş bulunduğu böceklerin gıda zinciri ve atıkların natürel yollarla bulunmayan edilmesi dair dirimsel ciddiyete cemaat olduklarının altını çizdi.

Çalışmanın, dikkati tefriş etmek istedikleri probleminin küçük birlikte tarafını gösterdiğini tamlayan Berenbaum, bilgelik adamlarının 1 milyon kurt çeşidini belirlediklerini, belli daha keşfedilmemiş 4 milyon çeşit bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 15:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1