BURSA’NIN UZAY YOLCULUĞU BAŞLADI

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile TÜBİTAK işbirliğinde yapılan Avrupa'nın en büyük ve dünyanın sayılı merkezlerinden olan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank'ın da katıldığı törenle ziyar

BURSA’NIN UZAY YOLCULUĞU BAŞLADI

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından Bursa'ya kazandırılan Bilim ve Teknoloji Merkezi'yle bütünleşik bir yapıda inşa edilen, BTSO, Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde kente kazandırılan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi, törenle kapılarını uzay ve havacılık meraklılarına açtı. Zeplin şeklindeki mimarisiyle kente görsel anlamda da değer katan GUHEM'in açılış törenine Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Vali Yakup Canbolat, BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Bursa Milletvekilleri, AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman çok sayıda davetli katıldı.

Uzay ve havacılık temalı ilk bilim merkezi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ‘Bursa, bir sonraki atılımını uzay ve havacılık alanlarında gerçekleştirip, yeni kümelenmelerin ev sahibi olabilir' diyerek yola çıktıklarını GUHEM fikrinin de buradan doğduğunu söyledi. GUHEM'in Bursa'da uzay ve havacılık alanlarında, farkındalığı artıracağını ve bu alanda yapılabilecek çalışmalara ilham vereceğini ifade eden Bakan Varank, “Tabi GUHEM'in ülkemiz için, bir ilk olma özelliği de var. Şöyle ki; burası aynı zamanda Türkiye'nin uzay ve havacılık temalı ilk bilim merkezi. 14 bin metre kare kapalı alana sahip bu merkez için, 130 milyon liranın üzerinde bir yatırım yapıldı. Burada çok güzide bir işbirliği örneğini de gösterdik. Araziyi Büyükşehir Belediyemiz verdi ve ayrıca tüm çevre düzenlemelerini üstlendi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası, bu gördüğünüz güzel ve orijinal binayı ortaya çıkardı. Bağlı kuruluşumuz TÜBİTAK da; merkezin içindeki temaları belirledi, sergileri tasarladı, eğitim atölyeleri de dahil olmak üzere merkezde ihtiyaç duyulan tüm araç-gereç ve malzemeleri tedarik etti, kurulumlarını gerçekleştirdi. Yani Bursa'yı ülkemizin en önemli bilim ve teknoloji merkezlerinden birisi yapmak için, aslında tüm taraflar güç birliği yaptı” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 30 Ekim 2020, 19:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul