GÜNEŞ ENERJİSİYLE BESİN KURUTMA MALİYETLERİ 'OTONOM' SİSTEMLE AZALTILIYOR

Teknopark Ankara'daki ortak firmanın geliştirdiği otonom sistem "Günebakan", yoğun çağ enerjisiyle sınai boyutta besin kurutulmasına olanak verirken, konvansiyonel kurutuculara layıkıyla erke maliyetlerini yüzdelik 98 azaltıyor.

GÜNEŞ ENERJİSİYLE BESİN KURUTMA MALİYETLERİ 'OTONOM' SİSTEMLE AZALTILIYOR
Ankara

TÜBİTAK Teknogirişim Sermayesi Desteği ile 2018'de kurulan Theta Temiz Enerji Teknolojileri isminde şirket, devir enerjisine alakadar toy teknolojiler geliştirirken, ülkedeki "temiz enerji" ekosistemine de katkıda bulunuyor.

Şirketin geliştirdiği evvel verim bulunan "Günebakan" otonom olarak konsantre devir enerjisiyle sınai boyutta besin kurutulmasına İmkan veriyor.

Söz konusu ürün, devir gücünü bambaşka müşterek şekil çevirmeksizin yoğunlaştırarak gıdaların aceleci ve sağlıklı halde kurutulmasını sağlarken, doğallıktan edim vermeden bekâr devir ışığıyla atmosferik koşullara boğunuk kurutma ortamında, besin güvenliği ve nitelik standartlarını da koruyor.

Şirket, sonunda ek kalburüstü ihracata müteveccih mahsulat elde edilmesini sağlıyor. Türkiye'de yetişen kestirmece 25 verim üstünde meydana getirilen testlerde zikıymet neticeler elde edilmiş Günebakan'ın diyar dışı pazarda toprak edinmesine müteveccih de ameliyat yürütülüyor.

Günebakan, ayrımsız boyuttaki konvansiyonel kurutucularla karşılaştırıldığında, erke maliyetlerini yüzdelik 98 düşürüyor.

Zaman süresince ayrımlı ihtiyaçlara mucibince Günebakan'ı çeşitlendiren şirketin, akıbet kullanıcıya müteveccih tabii besin kurutma çözümü sunan "Günebakan Minima", gıdaların bilvasıta devir enerjisiyle kurutulmasını sağlayıcı "Günebakan Box", bütünleşmiş besin kurutma tesislerine müteveccih el değmeden üretime imkân sağlayıcı "Helianthus" ve çözelti formundaki kimyasalların ve hazır para gıdaların kurutulmasına müteveccih "Güneş Enerjili Sprey Kurutucu" kadar seçenek ürünleri de bulunuyor.

"Enerji maliyetlerini az henüz sıfıra indiriyor"

Theta Temiz Enerji Teknolojileri kurucusu Doğukan Emre Yükmen, geliştirdikleri ürüne bağlı AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Günebakan'da kişi tasarımları bulunan hususi mercekleri kullandıklarını özetleyen Yükmen, efdal foto geçirgenliği ve dayanıklılığa eş bu merceklerin kurutulacak ürünün hacmine mucibince dizi ve koşut bağlanarak kurutma piyasası oluşturduklarını anlattı.

Yükmen, bu ibdai yöntemde, bileşimli zeka tabanlı değişmeyen algoritmasının kurutulan gıdaya hususi enstantane fotoğraf hal imal ederek kurutma kalitesinin fevk kurda kalmasını güvence ettiğine dikkati çekerek, "Sisteme bütünleşmiş nesnelerin interneti platformuyla da kullanıcıya engin kontrol, strateji ve raporlama olanağı tanıyoruz. Sıcaklık, gönen kadar ölçün bilgilerin beraberinde küsurat kurutma süresi, günce ve ya maaş istihsal kütlesi kadar bilgilere de erişilebiliyor." dedi.

Küresel pazardaki benzeşim alternatiflerine mucibince Günebakan'ın erke maliyetlerini az henüz sıfıra indirdiğini vurgulayan Yükmen, şunları kaydetti:

"Ürünlerde ek bedel mucit doğallığı korurken besin güvenliği ve nitelik standardizasyonunu en fevk ölçüde tutmayı amaçlıyoruz. Böylelikle Günebakan kullanıcıları henüz efdal market fiyatlarına ulaşabilecekleri pazarlara erişebiliyor. Ayrıca işletmeci ve yatırımcılara sunduğumuz arama imkanlarıyla da rakiplerimizden ayrılıyoruz. Kurutulan gıdaya hususi ürettiğimiz çözümlerle süreci otonom bir duruma getirerek kullanıcıları matematik ve kovuşturma zorunluluğundan da kurtarıyoruz. Doğallığı korurken erke maliyetlerine akıbet veriyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1