GÜVENLİ ENFORMASYON PLATFORMU HAVELSAN MESAJ KAMUDA KULLANILMAYA BAŞLANDI

Anlık mesajlaşma ve kontrol yahut tanıtma uygulaması WhatsApp'ın "zorunlu" güncellemesi, Türkiye'de geliştirilen "HAVELSAN ileti" üzere emin tanıtma çözümlerini gündeme getirdi.

GÜVENLİ ENFORMASYON PLATFORMU HAVELSAN MESAJ KAMUDA KULLANILMAYA BAŞLANDI

Teknolojinin gelişme göstermesi ve başta hareketli teknolojilerin artması siber saldırıları da artırıyor. Artan bu atılım tehditleri ile hareketli platformlardaki haberleşme ve bilim güvenliği hâlâ da ehemmiyet kazanıyor.

AA muhabirinin almış bulunduğu bilgiye göre, HAVELSAN kabilinden geliştirilen dünyanın geçmiş ve yegâne parafin kutu kriptografisine cemaat tehlikesiz haberleşme ve enstantane fotoğraf mesajlaşma programı HAVELSAN ileti, Türkiye’de ehemmiyetli büyüklenme ve firmalar kabilinden kullanılmaya başlandı.

HAVELSAN ileti, kullandığı Beyaz Kutu Kriptografi Kütüphanesi sebebiyle şahsi anahtarlar yazılımsal yerine korunuyor ve anahtarların ele geçirilmesi engelleniyor.

İlk yerine HAVELSAN içerisinde çalışanlar kabilinden kullanılmaya başlanan ileti, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu mensubunun de kullanımına sunuldu.

HAVELSAN mühendislerinin, darülfünun iş birlikleri ile ibdai kriptografi algoritmaları imal ederek geliştirdiği mesaj ürününde, bulunan hareketli haberleşme platformlarında arazi almayan düzenlilik teknolojileri bulunuyor. Sahip bulunduğu düzenlilik teknolojileri ile büyüklenme mensuplarının tehlikesiz biçimde haberleşmesine İmkan verici HAVELSAN ileti, şahsi verilerin korunmasını ve görüşmelerin üçüncü tümen insanların eline geçmesini engelleyerek kurumsal verilerin de garanti dibine alınmasını sağlıyor.

İleti ürününde, yürütüm mağazaları (Google PlayStore, Apple Store ve benzeri) kullanmadan yürütüm yüklenebiliyor ve güncelleme yapılabiliyor.

HAVELSAN mesaj ürünü ile kurumların çalışanı zat aralarında mesajlaşabilirken, tehlikesiz ünlü ve görüntülü müzakere gerçekleştirebiliyor, medya, belge ve lokasyon paylaşabiliyor ve kurumsal gruplar vasıtası ile şişman görüşmeler yapabiliyor.

"Diğer mesajlaşma uygulamalarından ortak aşama önde"

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Akif Nacar, tehlikesiz haberleşme platformu mesaj ile ilişik AA muhabirine meydana getirdiği değerlendirmede, HAVELSAN ileti'nin, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi kabilinden piyasaya sürülen Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberinde arazi meydan şirketler arası ve büyüklenme içi iletişimin domestik ürünler ile yapılmasına bağlı kriterlere makul yerine geliştirildiğini söyledi. Nacar, ürünün güvenliği ile ilişik şu detayları verdi:

"HAVELSAN ileti, kullandığı Beyaz Kutu Kriptografi Kütüphanesi sebebiyle faziletli ölçüde yazılımsal düzenlilik ile verilerin tehlikesiz ortak biçimde iletilmesini ve saklanmasını sağlamaktadır. Bu özelliğiyle ileti, düzenlilik açısından başka enstantane fotoğraf mesajlaşma uygulamalarından ortak aşama öne çıkmaktadır. Uçtan pöç haberleşme güvenliğini sağlamakla birlikte, bilim güvenliği kapsamında kurumların zat sunucularına kurulum yapabilen mesaj ürününde, haberleşme güvenliğine değgin extra önlemler alındı. Merkezi idare paneli vasıtası ile kullanıcı ve kol yönetimi, kurumsal kol tekvin üzere işlemler büyüklenme kabilinden gerçekleştirilirken kurumlara zat süreçlerini diyet fırsatı verilmektedir.

HAVELSAN ileti, kurumların içerisinde arazi meydan sistemler ile tehlikesiz biçimde bütünleşme etme yardımı ile yaşamakta olduğumuz uygulayım bilimi çağlarında insanların aceleci iletişime geçişine ve emek vermek hayatında verimliliğin artmasına imkân sağlamaktadır."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 02:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1