KTÜ'LÜ PROFESÖRE DEPREMLE AİT MUAYENELERİ TÜBA ÖDÜLÜ GETİRDİ

Karadeniz Teknik Üniversitesinde kısaca 15 senedir çatı sağlığı için çalışma fail Prof. Dr. Ahmet Can Altunışık, değerli muayeneleri nedeniyle Türkiye Bilimler Akademisi Üstün Başarılı Genç Bilim İnsanı (TÜBA-GEBİP) ödülüne müstahak görüldü.

KTÜ'LÜ PROFESÖRE DEPREMLE AİT MUAYENELERİ TÜBA ÖDÜLÜ GETİRDİ
Trabzon

Karadeniz Teknik Üniversitesinde (KTÜ) Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Yapı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Altunışık, TÜBA'nın bilgelik insanlarını teşvik, takdirname ve mükâfatlandırma misyonu kapsamında rastgele müşterek sene verilen, Türkiye'nin en prestijli ödüllerinden bir tanesi bulunan TÜBA-GEBİP ödülüne mühendislik bilimleri kategorisinde seçildi.

Prof. Dr. Altunışık, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, tahminî 15 senedir Türkiye'deki yapıları depreme hazırlama, bina sağlıklarını izlem ve depremlerden sonraları strüktürel hasarları aceleci belirleme ika dair çalıştıklarını söyledi.

Doktorların, hastalarının sağlıklarını makul aralıklarla izlediği derece kendilerinin de yapıların sağlığını izlediklerine ayraç fail Altunışık, yaşanabilecek rastgele müşterek depremde yıkılacak binaları ilkin belirleme etme, depreme istihzar ve sonrasında da aceleci müdahalede bulunma derece muhtelif planlar geliştirdiklerini aktardı.

Altunışık, çalışmalara tahminî 15 sene ilkin TÜBİTAK projesi kapsamında dünya dışından takdirname sistemi satın alınarak başlandığına dikkati çekerek, "Yıllar süresince bu doğrultuda planlar geliştirildi. Sonrasında ekibimizle birlikte, bu sistemlerin ülkemize yerlileşme ve millileşme hamlesi altında kazandırılması gerektiğine değişmeyen verdik. Çalışmalarımızı bu yöne çevirdik." dedi.

Milli ve evcil imkanlarla dünkü planlar imar etmek düşüncesince 2018'de Yapı Sağlığı İzleme Laboratuvarını kurduklarını dile getiren Altunışık, laboratuvarda 
Prof. Dr. Süleyman Adanur, Doç. Dr. Murat Günaydın, araştırı görevlileri Fatih Yesevi Okur, Ali Fuat Genç, Yunus Emrahan Akbulut, Fezayil Sunca, 
Esin Ertürk, Olguhan Şevket Karahasan, Ali Kaya, Mustafa Öztürk, yapım faziletkâr mühendisleri Ebru Kalkan Okur, Sara Mostofı, yapım mühendisleri Mehmet Can Yıldırım, Burak Taş, Mustafa Yılmaz, Mehveş Meral ve Algıhan Kaşif Karahasan'dan oluşan ekibin bilimsel nitelikli çalışma yaptığını anlatım etti.

Altunışık, Türkiye'de bu bölgede etkin en kapasiteli kol olduklarının üste hayattaki en serbest takımlar ortada da toprak aldıklarının altını çizdi.

KTÜ Rektörlüğü, TÜBİTAK ve sanayicilerin de yardımıyla şu anki kıymeti 6 milyon liralık bulunan tahminî 400 metrekare bölgeye kurulan laboratuvarda, ülkedeki üniversitelerde mevcut en kapasiteli faziletkâr susama sınav fırınının toprak aldığını tamlayan Altunışık, 6 metreküp hacme cemaat fırının 11000 dereceye ulaşabildiğini söyledi.

Altunışık, evcil müşterek şirket çeşidinden yapım edilen ve 2g'ye denli çıkabilen deprem ivme kayıtlarının uygulanabildiği deprem sarsma masasına da cemaat olduklarını vurgulayarak, şu halde bitmeme etti:

"Deprem sarsma masası, memleketimizdeki en kapasiteliler ortada ön dü tam bulunan ve asıl deprem kayıtlarını uygulayabildiğimiz müşterek cihaz. Bu alet ile baş başa rastgele müşterek mühendislik yapısının deprem aceleten ne tutum sergilediğini aşırı şen müşterek halde görebiliyoruz. Böylece rastgele müşterek gereç ve hamal düzene cemaat yapılar ve döşeme derece eksiksiz problemlere ışık tutmaya ve depremlerde olabilecek hasarları bertaraf etmek düşüncesince ayrımlı ihya şekillerinin irdelenmesi dair çalışıyoruz. Deprem sarsma masasından elde ettiğimiz verileri, zat ürettiğimiz evcil yazılımlarla da işleyerek dü mevzuyu birbiriyle koşut duruma getirmeye çalışıyoruz."

Yapı Sağlığı İzleme Laboratuvarında yaşama geçirdikleri projelerden birinin de zamanı yapıların deprem güvenlikleri kendisince bulunduğunu anlatım fail Altunışık, Türkiye'de laboratuvar zarfında imal edilmiş en iri zamanı köprülerden birisini düz yazı ettikleri projenin TÜBA çeşidinden desteklendiğini anımsattı.

Altunışık, plan kapsamında başkaca zamanı minare ve kubbeli cami örneğinin de üretileceğini, bu yapıların deprem davranışlarının incelenerek, anadan görme ve yenilikçi onarım, ihya infaz etkinliklerinin değerlendirilmesinin hedeflendiği aktardı.

"İki sene ilkin bina sağlığı izlem yazılımını ülkemize kazandırdık"

Altunışık, incelemelerin en ehemmiyetli parçasının yazılım bulunduğunu vurgulayarak, evveli senelerde yazılımların Danimarka, Belçika, Almanya, İngiltere ve Fransa derece ülkelerden faziletkâr maliyetlerle satın alındığını belirtti.

TÜBİTAK'ın yazılım ihya dair TEYDEB 1512 projesi kapsamında menfaatlerini görevlendirdiğini dile getiren Altunışık, şu değerlendirmede bulundu:

"İki sene ilkin bina sağlığı izlem yazılımını ülkemize kazandırdık. Bu yazılım ile baş başa yapılarımızın makul bölgelerine yerleştirdiğimiz kırılan ivme ölçerlerden mevrut ve şu an bizim hissedemediğimiz kurda ıvır zıvır bulunan ihtizaz verilerini alıyoruz. Titreşim verileri, derç ünitesinde birleşiyor ve bunları yapım mühendisliği alanındaki bazısı hususi yöntemlerle işledikten sonraları yapımızın sağlığını anlatım fail verileri elde ediyoruz. Bir nevi binanın önsezi grafiğini oluşturuyoruz."

Altunışık, yazılım sebebiyle deprem öncesi, deprem hatırat ve depremden sonraları binanın ne tutum sergilediğinin aşırı kemiksiz müşterek halde görüldüğünü ve binanın sağlığında engebe olup olmadığının haydi haydi belirlenebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Şu an bu yazılımı memleketimizdeki nice mühendislik yapısına kuruyoruz. Amacımız dünya dışından satın tahsil edilen bu hizmetlerin bundan böyle türkiye çeşidinden sağlanıyor bulunduğunu göstermek. Çok ehemmiyetli barajlar, havaalanları, köprüler, faziletkâr yapılar ve zamanı yapılar üstünde takdirname sistemlerinin kurulması ve yapıların izlenmesi dair de bazısı girişimlerimiz var."

Bu çeşit yazılımlar aşırı fiyatlı bulunduğu düşüncesince akademisyenlerin gerçekleştirme ika noktasında başağrısı yaşadığını aktaran Altunışık, "Artık tığ bu yazılımları ülkemize kazandırdık. Yurt dışına, bambaşka devletlerin sattığının 20'de 1 fiyatına, memleketimizdeki akademisyenlerin kullanımına ise aşırı henüz hazırlop halde sunuyoruz. Şu anda memleketimizdeki nice darülfünun de yazılımlarımızı kullanıyor ve ilgileniyor." niteleyerek konuştu.

Altunışık, deprem sarsma masası ve faziletkâr susama sınav fırınını bazısı planlar düşüncesince eşleştirdiklerine ayraç ederek, şu halde bitmeme etti:

"Her dü aleti da alırken emekleri zat süresince olacak halde değerlendirmiştik. Daha sonraları inceledik ki depremlerden sonraları yangınların mekanizma riski aşırı fazla. Depremden sonraları yangına sunulan artan yapıların ne seviyeden sonraları yıkılması veya güçlendirilmesi gerektiği dair idman kıl payı bu dü aleti birbiriyle eşleştirdik. evvel yapılarımızı depreme sunulan bırakıyoruz henüz sonraları âşık fırını içine sokup ayrımlı sürelerde, ayrımlı sıcaklıklarda tutuyoruz. Bu çalışmaların baş başa kombinasyonunu üretip devletimizde de bu mevzuda ön bulunan verileri ortaya koymaya çabalıyoruz."

"Ülkemize fariza vermeye uğraşıyoruz"

Bilimsel, bire müşterek sürede da uygulamaya dönük, ülkeye yardım sağlayacak icraat yaptıklarını vurgulayan Altunışık, "Depremlerde yaşanabilecek dirilik kayıplarını en örgen indirebilmek düşüncesince bu cihazlarla baş başa laboratuvarlarda elde ettiğimiz nazari detayları esasen uygulamaya dökmeye çalışıyoruz. Bu mevzuda muhtelif bakanlıklarla yürüttüğümüz çalışmalarımız da var." ifadesini kullandı.

TÜBA'nın bilimsel nitelikli dirim süresince meydana getirilen emekleri değerlendirerek ödül verdiğini tamlayan Altunışık, "Laboratuvardaki çalışmalarımızın geneli, özelde de zamanı yapıların deprem güvenliklerine bağlı projemizle ödüle müstahak görüldük. Ekibimizle baş başa amacımız, KTÜ'yü bina sağlığı izlem dalında hayattaki en pop üniversitelerden bir tanesi durumuna getirmek." dedi.

Altunışık, laboratuvarın kurulmasına dayanak noktası verici evveli Rektör Prof. Dr. Süleyman Baykal'a, laboratuvarın henüz da geliştirilmesi düşüncesince desteklerini sürdüren Rektör Prof. Dr. Hamdullah Çuvalcı'ya ve öteki kurumların yetkililerine teşekkürname etti.

Bu çeşit destekleri aldıktan sonraları kol kendisine kendilerine elden çalışmanın düştüğünü dile getiren Altunışık, ülkeye fariza vermeye uğraştıklarını laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1