LENİNGRAD NGS’NİN 6. İNOVATİF GÜÇ ÜNİTESİNDE İLK NÜKLEER REAKSİYON GERÇEKLEŞTİ

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom'un Elektrik Enerjisi Bölümüne bağlı olarak inşa edilen Leningrad Nükleer Güç Santrali'nin VVER-1200 reaktörle donatılmış 6'ncı inovatif güç ünitesinde, ilk nükleer reaksiyon gerçekleşti.

LENİNGRAD NGS’NİN 6. İNOVATİF GÜÇ ÜNİTESİNDE İLK NÜKLEER REAKSİYON GERÇEKLEŞTİ

Son fiziksel olarak devreye alınma aşaması başlatılan 6. inovatif güç ünitesi, ilk kez minimum kontrol edilebilir seviyeye getirildi. Bu da nötron akışı kontrol ekipmanının sabit nötron gücünü kaydettiği ve reaktör çekirdeğinde kendi kendine devam eden kontrollü bir nükleer zincir reaksiyonunun ilk kez başladığı anlamına geliyor.
Leningrad NGS-2 Baş Mühendisi Alexander Belyaev, “Minimum kontrollü güç seviyesi bize bir dizi testi güvenli bir şekilde yapma imkanı sunuyor. Böylece reaktör çekirdeğinin proje gerekliliklerine uygun fiziksel karakteristiğe sahip olduğunu doğrulayacağız. Bu işlemleri tamamladıktan sonra Rostekhnadzor hesaplamaları alacak ve fiziksel devreye alma için geriye sadece izin almamız kalacak. Ondan sonra kademeli olarak güç yükseltmeye başlayacağız” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 02 Eylül 2020, 16:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul