REKABET KURULU ANKET BAŞLATTI, WHATSAPP VERİLERİNİN PAYLAŞILMASI ZORUNLULUĞUNU DURDURDU

Rekabet Kurulu, Facebook ve WhatsApp karşı dolaysız anket başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

REKABET KURULU ANKET BAŞLATTI, WHATSAPP VERİLERİNİN PAYLAŞILMASI ZORUNLULUĞUNU DURDURDU
Ankara

Rekabet Kurulunca, Facebook ve WhatsApp hakkında doğrudan doğruya anket açılmasına değişmeyen verildi.

Rekabet Kurumundan meydana getirilen yazılmış açıklamada, Kurul'un, WhatsApp kullanıcılarına getirilen data paylaşma zorunluluğuna bağlı Facebook Inc, Facebook Ireland Ltd, WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi baş başa Facebook adına anılacak) hakkında, Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un "hakim durumun kötüye kullanılması" başlıklı maddesinin ihlal edilip edilmediğinin tespiti üzere doğrudan doğruya anket açmış olduğu belirtildi.

Son günlerde WhatsApp kullanıcılarına, "WhatsApp tasarruf koşullarının ve mahremiyet ilkesinin güncelleneceğine" bağlı bilgilendirme yapıldığına ayraç edilen açıklamada, "Söz konusu bilgilendirmede kullananların WhatsApp’ı kullanmaya bitmeme edebilmeleri düşüncesince WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına müsaade vermeleri gerektiği, hırçın şekilde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, şimdi aşkın verinin Facebook çeşidinden toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir." ifadeleri kullanıldı.

"Kurul'un, WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurduğu" tamlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Alınan kararda başkaca bahis konusu uygulamalarının anket kararında alınacak sonuncu karara derece ağır ve telafi olunamayacak zararlar vazıhamil ihtimalini taşıyan olduğu için 4054 mahdut Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde eğreti hazırlık katılması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren ayrıksı hizmetler düşüncesince kullanılmasına müteveccih getirmiş olduğu şartları durdurması ve bu şartları ikrar fail yahut bilgilendirmeyi alarak ikrar etmeyen topu topu kullanıcılara Facebook’un data paylaşımını içeren toy şartları durdurduğunu anılan tarihe derece bildirmesi gerektiğine değişmeyen verilmiştir."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 14:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul