SAKARYA TEKNOKENT KOVİD-19'A KARŞIN 2020'DE BÜYÜYEREK YÜZDELİK 100 DOLULUĞA ULAŞTI

Yüksek uygulayım bilimi mamüllerin sanayiye kazandırılması neredeyse Ar-Ge firmalarına görev sunan Sakarya Teknokent, 2020'yi acemi insan koronavirüs salgınına karşın yüzdelik 100 dolulukla kapattı.

SAKARYA TEKNOKENT KOVİD-19'A KARŞIN 2020'DE BÜYÜYEREK YÜZDELİK 100 DOLULUĞA ULAŞTI
Sakarya

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Merkez Kampüsü içre 5 bin 700 metrekare gizli bölgede 2010 senesinde faaliyete sabık Sakarya Teknokent'te tahminî 150 şube bulunuyor.

Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgesinde tahminî 600 Ar-Ge çalışanının çalışmış olduğu 101 firma, defans sanayisi, raylı sistem, elektrikli otomotiv sektörü, siber asayiş ve esenlik sahalarında çalışkanlık gösteriyor.

Salgının getirmiş olduğu zorluklara bedava uyarlanmış bulunan ve Sakarya Teknokent'in desteği ile 2020'de 26 KOSGEB ile 14 TÜBİTAK projesi tay tay arabası firmalar, engin eğitim, e-ticaret ve esenlik sektöründe istihsal yaparak sabık yılı büyüyerek kapattı.

Geçen senenin başlarında 86 firmayla yüzdelik 85 bulunan doluluğu salgına karşın 101 firmayla yüzdelik 100'e çıkran Sakarya Teknokent, 2021'de de desteklerini sürdürmeye bitmeme edecek.

"2019 senesinde attığımız o adımların karşılığını 2020 senesinde görmüş olduk"

Sakarya Teknokent Genel Müdürü Prof. Dr. Şakir Görmüş, AA muhabirine meydana getirmiş olduğu açıklamada, 2020'nin salgından çevre hem Türkiye bununla birlikte evren düşüncesince ekonomik, esenlik ve toplumsal manada çetince birlikte sene bulunduğunu söyledi.

Her zorluğun birlikte punt doğurduğunu, Sakarya Teknokent firmalarının zorluklara gönül rahatlığı baş döndürücü çabuk inkılap sağladığını, onun düşüncesince 2020'den ve salgından çelimli çıktıklarını tamlayan Görmüş, "2020 yılının başlangıcında doluluk payı yüzdelik 85 iken dakika yüzdelik 100'e başarmış durumdayız ve şu anda 20 şirket bekleme esnasında Teknokent'e tahavvül etmek için." dedi.

Görmüş, salgının nice misyon sektörünü aksi etkilediğini ancak bununla bu arada engin eğitim, e-ticaret ve esenlik sektöründe dünkü alanlar ve dünkü iş kollarının türediğini belirterek şirketlerin çabucak bu bölgeye girdiklerini ve istihsal bitirdikleri düşüncesince büyüdüklerini anlattı.

Kendilerine 2019 senesinde "Çıktı odaklı, bedel üreten Teknokent olacağız." amaç ve vizyonunu belirlediklerini dile getiren Görmüş, dü sene evvel attıkları o adımların karşılığını 2020'de gördüklerini anlatım etti.

Görmüş, sabık sene şirketlerin 26 KOSGEB ve 14 TÜBİTAK projesi yürüttüğünü kaydederek, "Yani 10 firmamızdan 4'ünün amme destekli plan yürüttüğüne ayraç ediyor ve bu da bizatihi yerine ekosistemin genişliğini bizlere gösteriyor. Bu ekosistemden yararlanmak talip nice şirket Teknokent'e geldi. Aynı sürede bu ekosistemde öz iç firmalarımız büyüdü ve dünkü ofisler kiraladı. Bu halde tığ doluluk payı yerine yüzdelik 100'e ulaştık. Firmalarımız da pandemiyle bu arada gelişen dünkü teknolojilere uzlaşma sağlayarak büyüdüler." ifadelerini kullandı.

"Finansal uygulayım bilimi şirket sayısı arttı"

Prof. Dr. Görmüş, Teknokent'te defans sanayisi, raylı sistemler, otomotiv, siber asayiş ve esenlik sahalarında çalışkanlık yayınlayan 101 şirketin bulunduğunu söyledi.

Son 6-7 aydır borsaya giren yatırımcı sayısının fazlalaşmasıyla bu arada mali uygulayım bilimi şirketlerinin büyüdüğünü ve sayılarının yükseldiğini aktaran Görmüş, "2020 içre 3 bulunan mali uygulayım bilimi firmamız 5'e baskı ve şu an bekleme esnasında 2 firmamız var. Bu bu sahanın büyümesinde pandeminin tesiri var. Temassız dünyaya akla yatkın gidiyoruz ve temassız ifa sistemlerinin geliştirilmesi mali hızla gelişen teknolojinin gelişmesini sağladı. Bu da şirket sayısında artışı ve içerideki firmalarımızın büyümesini sağladı." değerlendirmesini yaptı.

Görmüş, 2 sene evvel belirledikleri itidalli vadeli hedeflerini gerçekleştirdiklerini vurgulayarak, derinliğine vadeli hedeflerine müteveccih icraat ve sayısal dönüşümler yaptıklarını da kaydetti.

Üniversite-sanayi teşrikimesai dalında çalışmalarının bulunduğunu aktaran Görmüş, şu halde bitmeme etti:

"Üniversitelerimizde 4. derslik öğrencileri hatim projeleri yapıyorlar ancak bu hatim projeleri çoğu kez sanayiden ırak ve ya sektörünün gereksinimlerine müteveccih olmuyor. Biz birlikte sayısal ortam geliştiriyoruz. Burada sanayicilerimiz, Teknokent firmalarımız, birlikte projeyi segmentlere ayıracaklar ve bu projeyi öğrencilerin hatim ödevi yerine yapmalarını isteyecekler. Bu halde o projeyle öğrenciler sayısal platformda eşleşecekler ve firmalarımızın projeleri darülfünun öğrencilerinin hatim ödevi yerine işlenmiş olacak. Böylece sektörünün birlikte problemi çözgün olacak ve kesim o hatim ödevini özne öğrenciyi kalburüstü bulursa öz bünyesine katabilecek. Bunlar bizlere bundan böyle şurası gösteriyor; sistemli birlikte halde sanayi-üniversite iş birliğini iletmek zorundayız."

Görmüş, hızla gelişen teknolojinin baş döndürücü çabuk geliştiğini, kurumların buna fut uydurmaları gerektiğini, teknolojiyle bu arada izlem geliştirip değişmeyen verilmesi icap ettiğini de laflarına ekledi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 11:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1