WHATSAPP GÜNCELLEMESİYLE İLGİLENDİREN 'KULLANICILAR GAYRİKANUNİ ORTAK BİÇİMDE ZORLANIYOR' DEĞERLENDİ

İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berrin Kalsın, "Bu güncelleme ile kullanıcılar, mesajlaşma servisini kullanmaya sürdürmek istiyorlarsa verilerinin ihlalini onama etmeye gayrikanuni müşterek halde zorlanıyor." dedi.

WHATSAPP GÜNCELLEMESİYLE İLGİLENDİREN 'KULLANICILAR GAYRİKANUNİ ORTAK BİÇİMDE ZORLANIYOR' DEĞERLENDİ
İstanbul

İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Berrin Kalsın, verinin "günümüzün petrolü" bulunduğunu belirterek, WhatsApp güncellemesi ile mesajlaşma servisini kullanmaya sürdürmek talip kullanıcıların, verilerinin ihlalini onama etmeye gayrikanuni müşterek biçimde zorlandığını söyledi.

WhatsApp'ın "Gizlilik İlkesi"ni güncellemesi ve dünkü koşulların onayı dair kullanıcılarına 8 Şubat'a derece müddet vermesinin arkası sıra tamamı dünyada bulunduğu az daha Türkiye'de de tartışmalar bitmeme ediyor.

İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kalsın, AA muhabirine meydana getirdiği açıklamada, uçtan pöç şifrelenmiş mesajlaşma uygulaması sunan WhatsApp'ın şimdiye derece mahremiyet özelliği ile daim ön planda bulunduğunu belirtti.

Facebook'un, 2014 yılından bu yana WhatsApp'ı içerisinde bulundurduğunu ve kullanıcılara şimdiye derece Facebook ile data paylaşmaktan ricat seçeneği sunulduğunu hatırlatan Kalsın, "Ancak demin kullanıcılara Facebook'un ferdî verilerine muvasala izni vermeleri düşüncesince müşterek cins edisyon yapıyor. Güncellemeyi onama fail kullanıcılar bundan böyle haberleşme numarası, konumu, sohbetleri ve elan dahası engelleme kazanmak az daha nice veriyi Facebook ile paylaşmayı onama edecek ve şayet güncellemeyi onama etmezlerse hesapları kendilerinden alınacak. Özetle bu güncelleme ile kullanıcılar, mesajlaşma servisini kullanmaya sürdürmek istiyorlarsa verilerinin ihlalini onama etmeye gayrikanuni müşterek biçimde zorlanıyor." biçiminde konuştu.

Yeni uygulamanın nice anlamda can sıkıcı bulunduğunu tabir fail Kalsın, şimdiden nice kullanıcının Signal yahut Telegram az daha öbür haberleşme platformlarına geçtiğini aktardı.

Tesla Üst Yöneticisi Elon Musk'ın bile kullanıcılara hizmetleri değiştirmeyi denemelerini önerdiğini özetleyen Kalsın, "Musk ayrıca, müstehzi müşterek dille merkum mesajında, ABD'nin başkentinde meydana mevrut protestocuların saldırısından Facebook'un mesul bulunduğunu tez ediyor. Bir WhatsApp sözcüsü, Ars Technica'ya verdiği röportajda, bu başkalık yardımıyla WhatsApp sohbetlerinin Facebook'un kaslı kaynakları kullanılarak kurtarılacağını anlattı ve firmaların WhatsApp sohbetlerine muvasala sağlayacağını belirtti. Bununla baş başa güncellenen Hizmet Şartları ve Gizlilik Politikası'nın İngiltere ve AB'deki kullanıcıları etkilemeyeceği belirtildi." dedi.


"Dijital devirde sömürü, data üstünden yapılıyor"

Doç. Dr. Berrin Kalsın, Avrupa'da Facebook'a doğranan cezalar ile ait şu değerlendirmelerde bulundu:

"Geçen senelerde AB politikacıları, Brexit müzakereleri esnasında uygulamayı kullanarak 'WhatsApp diplomasisi' kavramını ortaya çıkarmıştı. Ancak elan sonraları nedendir bilinmeyen Avrupa Komisyonu, rotasını değiştirdi ve mahremiyet endişelerini esbabımucibe göstererek çalışanlarını Signal'e geçmeye çağırmıştı. Hatta AB, Facebook'a elan ilkin WhatsApp'taki ferdî verileri şirketleri ortada paylaşmış bulunduğu nedeni öne sürülerek 110 milyon ekü (daha sonraları 120 milyon dolar) servet cezası vermişti. Tüm bu yaşananlara karşın güncellemenin bozukluk AB yahut Birleşik Krallık'ta canlı kullanıcılar düşüncesince muteber bulunmadığı sorusu gündeme geliyor."

Verinin "günümüzün petrolü" olduğuna ayraç fail Kalsın, önceki zamanlarda büyümekte bulunan devletlere geçerli sömürü şeklinin sayısal devirde data üstünden yapıldığını söyledi.

Kalsın, "Ücretsiz kaba konu namına isimlendirilen verilerin çokları 'makine zekası' namına tanıdık kaslı istihsal süreçlerinden beslenerek şimdi, benzeyen sürede ve elan sonraları ne yapacağınızı kestirim fail müşterek uygulayım bilimi çıktısı namına kötüye kullanılıyor. Son olarak, bu kestirim ürünleri, davranışsal vadeli piyasalar namına isimlendirilen dünkü müşterek janr pazarda alınıp satılıyor. Bu şirketler, data tecim operasyonlarından ağır anlamda varlıklı reşit durumda." ifadelerini kullandı.

"Büyük uygulayım bilimi şirketleri ayrımlı devletlere ayrımlı politikalar uygulayarak yarar mizan peşinde"

İbn Haldun Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kalsın, iri uygulayım bilimi şirketlerinin ayrımlı devletlere ayrımlı politikalar uygulayarak ekonomik, kültürel ve siyasi anlamda yarar mizan ardında bulunduğunu belirterek, "Hatırlanacağı üzere, geçtiğimiz senelerde Türkiye, bu firmaların uygulamaya çalışmış bulunduğu yaptırımlarla gönül rahatlığı karşıya eksik ve buna cevap 1 Ekim 2020'de 'sosyal komünikasyon araçları düzenlemesi' yürürlüğe girmişti. Yasaya göre, günce erişimi 1 milyondan çok bulunan emlak dışı kaynaklı içtimai ağlar, Türkiye'ye casus tayin eylemek mecburiyetinde ve şu anne derece casus atamayan içtimai ağlar düşüncesince 3'üncü evrenin sonuna gelinmiş durumda. Bu az daha yaptırımlara gönül rahatlığı devletlerin katı müşterek durum sergilemesi gerekiyor." niteleyerek konuştu.

"KVKK, nice noktada kullanıcıya defa gösterecek icraat düzenliyor"

Doç. Dr. Berrin Kalsın, şahısların müşterek uygulamayı kullandıklarında neleri paylaşmayı onama ettiklerini yahut bu verileri paylaşarak neyi riske attıkları dair daha aldığı kadar bilgelik sahibi olmadıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Bu durum, tamamı evren genelinde ağır anlamda müşterek mahremiyet ihlali problemi oluşturuyor. Platformları aranjör ve denetleyici kurumların oluşturulması ve şahısların bu mevzuda elan çok bilinçlendirilmesi gerekiyor. Gizliliklerimizin kontrolümüz haricinde olmadığını ve paylaşımlarımıza tahdidat getirerek bu sorunları aşacağımız anlamında optimist yaklaşımlara ihtiyacımız var. hususi yaşamın gizliliği ile asliye doğruluk ve özgürlüklerin korunması kapsamında, devletimizde ferdî verilerin korunmasını iletmek ve buna müteveccih farkındalık kurmayı amaçlayan Kişisel Verileri Koruma Kurumu (KVKK), çağ nice noktada kullanıcıya defa gösterecek icraat düzenliyor ve hususi verilerin korunmasında kullanıcıya ve data sorumlusuna defa gösteriyor."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1