WHATSAPP'IN 'ONAY DAYATMASININ' PEŞİ SIRA KULLANICILAR YERLİ GÜVENLİ ALTERNATİFLERE

Dünyaca adlı sanlı mesajlaşma uygulaması WhatsApp'ın toy mahremiyet prensipleri sonrası yerli enstantane mesajlaşma uygulamaları BiP ve Dedi'yi yeğleme edenlerin sayısı artmaya başladı.

WHATSAPP'IN 'ONAY DAYATMASININ' PEŞİ SIRA KULLANICILAR YERLİ GÜVENLİ ALTERNATİFLERE
İstanbul

WhatsApp'ın güncellenen "Gizlilik İlkesi"ne tepkime yayınlayan kullanıcılar, yerli enstantane mesajlaşma uygulamaları BiP ve Dedi'yi yeğleme etmeye başladı.

Gün geçtikçe önemini zait sayısal uygulayım bilimi dalında Çinli ve ABD'li beş altı firmanın sayısal alanın şişman indinde yönünü kontrolcü fiyat bir duruma gelmesi, sonuç senelerde dört başı mamur dünyada "dijital sömürgecilik" terimini ön plana çıkardı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, sayısal bölgede kendini iyiden iyiye hissettiren eşitsizliklere aksan icra ettiği "Bireyi indinde insan yahut numaradan ibaret gören dijitalleşmenin sonu faşizme çıkar. Dijitalleşme eliyle toy adaletsizliklerin, toy haksızlıkların, toy ötekileştirmelerin ortaya çıkmamasını dilek ediyoruz" açıklaması ile konu, Türkiye'de gündemin ehemmiyetli maddeleri ortada girmişti.

#WhatsAppSiliyoruz etiketiyle binlerce paylaşım yapıldı

Dijital alanın hâlâ adil bir duruma getirilmesi gündemdeki yerini korurken WhatsApp, 4 Ocak'ta "Gizlilik İlkesi"ni güncellemiş ve diploma düşüncesince kullanıcılara 8 Şubat'a denli müddet vermişti. WhatsApp, toy koşulların benimseme edilmemesi yerinde uygulamanın kullanılamayacağını belirtmişti.

WhatsApp'ın güncellenen Gizlilik İlkesi'nde, "Bilgileriniz, yaşadığınız içtima haricinde hizmetlerimizin sağlandığı, dünyanın apayrı rastgele indinde ülkesine yahut sahasına aktarılabilir yahut iletilebilir yada buralarda saklanabilir ve işlenebilir." ifadesine yer verildi. Buna rağmen WhatsApp'ın AB ülkelerindeki kullanıcılarına müteveccih değişik indinde Gizlilik İlkesi bulunuyor.

Diğer ülkelerdeki kullanıcılar "onay dayatmasıyla" karşılaşırken, AB ülkelerindeki kullanıcılara müteveccih Gizlilik İlkesi'nin data nakil ve el işi kısmında ise şunlar yer alıyor:

"Üçüncü devletlere aktarımlar düşüncesince Avrupa Komisyonu çeşidinden onaylanan ölçün söz maddelerini kullanıyoruz yahut Avrupa Komisyonu'nun, üçüncü indinde ülkeyi, alanı yahut o üçüncü iklim içerisindeki kanunlaşmış indinde yahut hâlâ indinde tomar piyasanın akıllıca indinde dulda seviyesi sağladığını bilmek şekli ile almış olduğu belli devletler ile alakalı yeterlilik/uygunluk kararlarını dayanaklık etmek alıyoruz yahut meri oldukları kıl payı yürürlükteki data dulda yasaları kapsamında sağlanan eş bedel mekanizmaları kullanıyoruz."

WhatsApp'ın "onay dayatmasıyla" karşılaşan Türkiye'deki kullanıcılar, toplumsal medyada #WhatsAppSiliyoruz etiketiyle paylaşımlar hazırlamaya başladı. Bir günde 100 binden indinde tomar paylaşım fail Türkiye'deki kullanıcıların, yerli alternatiflere yöneldiği görüldü.

"Vatandaşlarımızı yerli ve ulusal uygulamaları kullanmaya çağırma ediyoruz"

Çok sayıda mesajlaşma uygulaması bulunsa da uygulama mağazalarında BiP, Dedi, Signal ve Telegram'ın aralarında yer almış olduğu 4 ortam Türkiye'de öne çıktı.

Turkcell çatısı altındaki BiP, toplumsal medyada WhatsApp'a yayınlanan tepkilerin arkası sıra en baş döndürücü indirilen 3 mesajlaşma uygulaması arasındaki yerini aldı. Türk mühendisleri çeşidinden geliştirilen uygulama ile mıhlı mesajlaşmanın haricinde ünlü ve görüntülü görüşme, vesika gönderip benimseme etme ve benzeşim nice muamelat yapılabiliyor. Tüm iletişimin şifreli indinde biçimde taşındığı BiP'in verileri, Turkcell'in Türkiye'deki data merkezlerinde tutuluyor.

BiP'in kullanıcı sayısı sonuç 24 vakit içinde 1 milyon 124 bin can hâlâ arttı. Dünya çapında 53 milyonun üstünde indirilen BiP uygulaması, rastgele güzeşte çağ dahil bulunan toy özellikleriyle hâlâ da gelişiyor.

Konu ile ilgilendiren toplumsal komünikasyon araçları hesabından paylaşım fail Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, açıklamasında, BiP ve Dedi'ye hususi yer ayırdı. Veri mahremiyeti açısından AB ve gayrı devletler ayrımının benimseme edilemez bulunduğunu vurgulayan Koç, "Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi'nde de belirttiğimiz denli ecnebi asıllı uygulamalar, data güvenliğine müteveccih ehemmiyetli riskler içeriyor. Yabancı asıllı muadillerinden baş döndürücü hâlâ fazlası, BiP ve Dedi denli ulusal ürünlerimizde var. Tüm vatandaşlarımızı yerli ve ulusal uygulamaları kullanmaya çağırma ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Dedi; parasız mesajlaşma, ünlü ve görüntülü kontrolcü denli nice fariza sunuyor

Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği (BTİDER) çeşidinden geliştirilen yerli uygulama Dedi de kullanıcılarına parasız yerine mesajlaşma, ünlü ve görüntülü kontrolcü denli nice fariza sunuyor. Tüm ünlü ve görüntülü aramaların, dosya paylaşımlarının fevk dozaj düzenlilik protokolleriyle uçtan kuyruk sokumu kemiği şifrelendiği uygulama da sonuç günlerde uygulama mağazalarında en baş döndürücü indirilen icraat arasına girdi. Açık kaynaklı indinde yazılım hesabına temellendirilen Dedi'nin kaynakları hacısı hocası çeşidinden incelenebiliyor.

HAVELSAN çeşidinden geliştirilen dünyanın evvel ve biricik alkan kutu kriptografisine cemaat sakıncasız enformasyon ve enstantane mesajlaşma programı HAVELSAN mesaj de Türkiye'de ehemmiyetli kasıntı ve şirketler çeşidinden kullanılmaya başlandı. Kurumsal kullanımlar düşüncesince tasarlanan HAVELSAN mesaj ürünü ile kurumların mensubu zat aralarında mesajlaşabilirken, sakıncasız ünlü ve görüntülü müzakere gerçekleştirebiliyor, medya, vesika ve lokasyon paylaşabiliyor ve kurumsal gruplar vasıtasıyla dolgun görüşmeler yapabiliyor. İlk yerine HAVELSAN içinde çalışanlar çeşidinden kullanılmaya başlanan ileti, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Rekabet Kurumu çalışanının de kullanımına sunuldu.

Uzmanlar, yerli alternatiflerin, verilerini Türkiye'de tutması dolayısıyla gayrı uygulamalara gereğince hâlâ emin bulunduğunu belirtiyor.

WhatsApp'ın müessis ortağı Signal'in geliştiricileri arasında

"Gizliliğe selam de" sloganıyla 2014 senesinde kullanıma maruz mesajlaşma servisi Signal, kullananların WhatsApp'a cevap yeğleme etmiş olduğu platformlardan birisi yerine öne çıkıyor. 2019 yılından sonradan hâlâ indinde tomar kullanıcı çeşidinden yeğleme edilmeye başlanan uygulama, ABD'de kar maksadı gütmeyen indinde yapılış bulunan "The Signal Foundation" ve Signal Messenger adlı şeriklik çeşidinden geliştirildi.

Anlık mesajlaşma programlarının sunmuş olduğu sesli, görüntülü müzakere denli nice niteliği içinde barındıran açıkça eşme kodlu program, parasız yerine uygulama mağazalarında yer alıyor.

Tesla ve SpaceX Üst Yöneticisi Elon Musk'ın WhatsApp'a cevap önerilmiş olduğu "Signal", kullanıcı politikaları dolayısıyla dip tenkit meydan Twitter'ın Üst Yöneticisi Jack Dorsey çeşidinden da kullanıcılara salık ediliyor.

Öte yandan, Signal'in geliştiricilerinden bulunan The Signal Foundation'ın Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı WhatsApp'ın müessis ortaklarından bulunan ABD'li elektronik beyin programcısı Brian Acton yapıyor. Acton, WhatsApp'ı satın meydan Facebook'tan, uygulamaya müteveccih düşün ayrılıklarından çevre 2017 senesinde ayrıldı ve Signal düşüncesince icraat yürütmeye başlattı.

"Telegram, deniz hırsızı içeriklerin merkezi biçimine geldi"

WhatsApp'ın uygulama mağazalarında kuvvet kaybetmesiyle baş başa özen gören uygulamalardan birisi de Telegram oldu.

Merkezi Londra'da mevcut uygulama, 2013 senesinde Rus elektronik beyin programcıları Pavel Durov ve Nikolai Durov adlı dü karındaş çeşidinden kuruldu.

Uçtan kuyruk sokumu kemiği şifreleme niteliği ile nice niteliği içinde barındıran uygulama, gayrı mesajlaşma programlarından değişik yerine binlerce ferdin katılabildiği grupların oluşturulmasına olanak tanıyor. Açık eşme kodlu uygulamanın tasarruf şartlarında kanuncu sıfır amaçlarla kullanılamayacağı belirtiliyor. Ancak uzmanlar, uygulamanın deniz hırsızı içeriklerin merkezi biçimine geldiğini, kanun dışı data paylaşımı yapanlar, gayrikanuni ameliyat yürütenler ve borsa manipülatörleri denli çirkin gayeli kullanıcılar çeşidinden dip indinde biçimde kullanıldığını aktarıyor.

400 milyondan indinde tomar enerjik kullanıcısı mevcut uygulama, Rusya çeşidinden 2018 senesinde yasaları ihlal etmiş olduğu nedeni öne sürülerek yasaklanmış, güzeşte sene haziran ayında gene erişime açılmıştı. Aralarında Pakistan, İran ve Çin'in bulunmuş olduğu nice iklim de Telegram'a müteveccih obstrüksiyon sonucu almıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 13:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1