Bilim insanlarından inanılmaz keşif: Ölmüş domuz beynini canlandırdılar!

ABD’li bilim insanları kesimhaneden aldıkları 32 domuzun beynini, kesim işleminden 4 saat sonra geliştirdikleri bir sisteme bağladı. Beyinlere 6 saat boyunca ilaç enjekte eden bilim insanları, ölen beyinleri kısmen canlandırmayı başardı

Bilim insanlarından inanılmaz keşif: Ölmüş domuz beynini canlandırdılar!

Yale Tıp Fakültesi’nde görevli uzmanlar, kesimhaneden aldıkları 32 domuzun beynini, kesim işleminden 4 saat sonra geliştirdikleri bir sisteme bağladı.Domuz beyinlerine 6 saat boyunca sentetik kan içeren özel ve onarıcı sıvı kokteylinin ritmik pompalandığı, bu sürenin sonunda hücre ölümünde azalma, damarlarda iyileşme ve beyin hücreleri arasında iletişimi sağlayan bağlantılarda kısmi hareketlilik gözlendi.

NEREDEYSE NORMAL BİR BEYİN KADAR...

Beyinlerin ayrıca damarların genişlemesini sağlayan bir ilaca normal tepki verdiği, oksijeni neredeyse normal bir beynin kullandığı miktarda harcadığı tespit edildi. Bilim adamları, çalışmanın amacının bilinci yerine getirmek olmadığının, domuz beyinlerinde farkındalık anlamına gelen geniş çaplı elektriksel aktiviteye rastlanmadığının altını çizdi.

Sonuçları Nature dergisinde yayımlanan çalışmada, ölümden uzun süre sonra belirli beyin fonksiyonlarının canlandırılıp canlandırılmayacağının keşfinin hedeflendiği kaydedildi. Bilim adamlarının bundan sonraki aşamada, özel sıvının 6 saatten uzun süre pompalanması durumunda beyin fonksiyonlarında değişim yaşanıp yaşanmayacağını araştırmayı planladığı belirtildi.

ÖLÜM AŞAMALI GERÇEKLEŞİYOR

Araştırma ekibinden Nörobilim Uzmanı Profesör Nenad Sestan, "Beyinde hücre ölümü, düşündüğümüzden daha uzun bir zaman aralığında meydana geliyor. Gösterdiğimiz şey, hücre ölümünün aşamalı, kademeli bir süreç olduğu ve bu süreçlerin bir bölümünün ötelenebileceği, korunabileceği hatta tersine çevrilebileceği..." ifadelerini kullandı.

Ölümün tanımı konusunda soru işaretlerine yol açması beklenen çalışmanın, Alzheimer ve inme gibi hastalıklara yeni tedavi yöntemlerinin geliştirilmesine katkı sağlayabileceği ifade ediliyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul