E-Devlet soyağacı sorgulama açıldı! soyağacı nasıl sorgulanır?

Soyağacı sorgulama işlemi burada... Geçtiğimiz hafta Perşembe günü sosyal medyada hızla yayılan alt üst soy bilgisi sorgulama ve soy ağacı sorgulama işlemi 4 günlük aranın ardından bu sabah saatlerinde tekrar erişime açıldı.

E-Devlet soyağacı sorgulama açıldı! soyağacı nasıl sorgulanır?

Milyonlarca kişinin akın ettiği soyağacı sorgulama sistemine inanılmaz bir rağbet gösterilmekte. Bugün itibariyle bir saat içerisinde tam 200 bin soyağacı (alt - üst soy raporu) alındı. Siz de devlet portalı E- Devlet ile soyağacı sorgulamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz...

E-Devlet girişi yaparak sistemden alt üst soy bilgisini soyağacı sorgulama yaparak öğrenebileceksiniz. Sosyal medyada infial yaratan soy sorgulama konusu e-Devlet sisteminin getirdiği yeniliklerden biri olarak hafızalara kazındı. İlk aşamadan farklı olarak bu kez e-Devlet'e Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sayfasından girilecek ve alt-üst soy bilgisi sorgulama tıklanacak fakat ilk seferden farklı olarak vatandaşlar: "Alt-Üst Soy Bilgisi Sorgulama talebiniz alınmıştır. Talep sıranıza göre alt-üst soy bilgileriniz en kısa sürede hazırlanacaktır. Belgeniz oluşturulduğunda doğrulanmış cep telefonu numaranız veya e-posta adresinize bilgilendirme yapılacaktır. E-posta ve cep telefonunuzu doğrulamak için Bilgilendirme Tercihlerini kullanabilirsiniz." yazısıyla karşı karşıya kalıyor.

737 BİN KİŞİ SORGULAMA YAPMIŞTI

Sorgulama sayfası ilk aktif olduğunda 737 bin 237 kişi aile üyelerinin izini sürdü, 330 bin belge alındı.

SADECE KENDİNE AİT BİLGİ

Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt ve üstsoy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı 'Kişisel Verilerin Korunması Kanunu' gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.

BU SABAH 1 MİLYON 400 BİN BELGE ÜRETİLDİ

"Alt-üst soy raporu" sorgulama sayfası kullanıma yeniden açıldı. Bu sabah saat 08.00'e kadar yaklaşık 1 milyon 400 bin belge üretildi.

e-Devlet'ten alınmaya başlanan ve aşırı yoğunluktan dolayı geçici olarak durdurulan "alt-üst soy raporu"nun paylaşımı gece yeniden başladı.

"Alt-üst soy raporu"na vatandaşlarca yine yoğun ilgi gösterildi. e-Devlet üzerinden gece kullanıma açıldığı dakikadan itibaren bu sabah 08.00'e kadar 1 milyon 400 bin belge üretildi. Vatandaşlarca saatte yaklaşık 200 bin belge oluşturuldu.
Üretilen belgelerde kişilerin yalnızca kendilerine ait alt-üst soy bilgileri yer alıyor. Belgelerde, 6698 Sayılı "Kişisel Verilerin Korunması Kanunu" gereğince kardeşler gibi yan soylarına ait bilgiler ise e-Devlet üzerinden paylaşılmıyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul