İfşa Fotoğraf Kaldırma

İfşa Fotoğraf Kaldırma

Hukuka aykırılık içeren fotoğrafların kaldırılmasına ilişkin 5651 sayılı kanun devreye girer. İlk etapta sağlayıcılar ile iletişime geçilir ve içeriklerin kaldırılması talep edilir. Bunun üzerine herhangi bir sonuç alınmazsa yasal yollara başvurulabilir. İfşa fotoğraf kaldırma adına:

  • Kişinin haklarını ihlal edip etmemesi değerlendirilir.
  • Hukuka aykırılık tespit edilir ve işlem başlatılır.

İnternet hukukuna göre kişinin haklarını ihlal eden her türlü paylaşımın da kaldırılması sağlanır. Yani bu ifşa fotoğraflardan ziyade videolar, haberler ya da yorumlar da olabilir. Başta internet üzerinde ki imajını tazelemek isteyenlerin başvurduğu bir alandır. Gerek gerçek gerekse tüzel kişiler için içeriklerin silinmesi ya da URL bazında engellenmesi sağlanır.

İfşa İçerikleri Kaldırmanın Şartları

İfşa fotoğraf kaldırma alanında hizmet veren internet avukatlarının sayısı gün geçtikçe artıyor. İnternet üzerinden işlenen suçların artması ile beraber bilişim avukatları devreye girmeye başladı. Bunun üzerine:

-Haklar: Başta kişilik haklarını ihlal eden resimlere karşılık harekete geçilir. Aynı şekilde özel hayatın gizliliğini ihlal eden her türlü paylaşımın engellenmesine karar verilir.

-Diğerleri: Suç işlenmesi nedeniyle paylaşılan içerikler de engellenir. İnternette unutulma hakkına dayalı olarak engellere karar verilebilir. Hatta kamu yararı ve düzenine bağlı olarak erişim engeli alan siteler de mevcut. Tüm bu şartlar üzerine:

  • Hazırlanan dilekçelerin incelenmesi birkaç saat sürer.
  • Ortalama 48 saat içerisinde karar verilir ve uygulamaya geçilir.

İfşa Fotoğraf Şikayetleri

En başta ifşa fotoğrafların bulunduğu siteler ile iletişime geçmek daha doğru olacaktır. Çoğu şikayet hattına yer verdiği için işiniz uzun sürmez. Bu şekilde ifşa fotoğraf kaldırma adına iletişime geçilebilir. Neticesinde:

  • Yer sağlayıcıları tarafından fotoğrafların kaldırılması mümkün olabilir.
  • İçerik sağlayıcıları da yine taleplerinizi dikkate alarak işlem başlatabilir.

Sadece sağlayıcılardan yanıt alınmadığı taktirde hukuka başvurulur. Bu konuda bilişim avukatları devreye girer ve suç duyurusuna geçilir. Dilekçeler Sulh Ceza Hakimliği tarafından ele alınır. Kararın açıklanması ile beraber yetkili kurumların işlem başlatması sağlanır. Bunlar:

  • İçeriklerin silinmesi ilişkin Erişim Sağlayıcıları Birliği harekete geçer.
  • Sitelerin engellenmesi için de Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu işlem görmektedir.
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1