Süre Dolmadan Kayıt Şart!!! Bildirim Yapmayan Ceza Öder.

Yıllık çalışan sayısı 50’den fazla veya yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL’nin üzerinde olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının, Veri Sorumluları Siciline (VERBİS) kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeleri için verilen son tarih 30 Haziran’da doluyor. Veri sorumlularının VERBİS kayıt ve bildirim yükümlülüğü bulunuyor. Bu yükümlülüklerini yerine getirmeyenler 1 milyon 802 Bin TL’ye kadar idari para cezasına çarptırılıyor.

Süre Dolmadan Kayıt Şart!!! Bildirim Yapmayan Ceza Öder.

Yıllık çalışan sayısının 50'den fazla ya da yıllık mali bilanço toplamı 25 milyon TL'nin üzerinde olan gerçek ve tüzel kişi veri sorumlularının 30 Haziran'a kadar VERBİS kayıt ve bildirim yükümlülüklerini yerine getirmek zorunda olduğunu hatırlatan KVK Uzmanı Avukat Arabulucu Hasan GÖNÜLDAŞ, kesilmesi gündeme gelecek olan idari para cezalarından dolayı kayıt zorunluluğu bulunan şirketlerin, zarar görmemesi adına profesyonel destek alarak süreci son güne bırakmadan neticelendirmesi gerektiğini ifade etti.

SÜRE 30 HAZİRAN’DA DOLUYOR
 
KVK Uzmanı Hasan GÖNÜLDAŞ İstanbul Barosu KVK Komisyonu olarak, sürenin uzatılmasına dair Kişisel Verileri Koruma Kurumu’na başvuruda bulundukları ifade etti ve bu sürenin içinde bulunulan pandemi sürecinden dolayı kısa bir süre kadar daha uzatılabileceğini ifade ederken şu an için Kurum tarafından bir karar verilmediğini de ifade etti. 

Bilindiği üzere içinde bulunduğumuz dijital çağın en büyük gereksinimlerinden olan Kişisel Verilerin Korunması hususu son derece önem arz etmektedir. Ülkemizde özellikle 2016 yılından itibaren gündem oluşturan bu durum şirketler nezdinde, gerçek kişiye ait elde ettikleri veriyi işlemesi, koruması, saklaması ve yok etmesi, Kişisel Verileri Koruma Kanunu (KVKK) yükümlülüklerine uyulması açısından önem arz ediyor.
 
KVKK kapsamında tüzel kişi veri sorumlusu niteliğine sahip şirketler için kişisel verilerin korunmasına ilişkin en önemli hususun VERBİS kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmek olduğunu aktaran GÖNÜLDAŞ, kayıt ve bildirim yükümlülüğünü yerine getirmeyenlerin ciddi yaptırımlarla karşılaşacağını ve 1 milyon 802 bin Türk lirasına kadar da idari para cezasıyla yüzleşeceklerini ifade etti. Ayrıca VERBİS' in kişisel verileri işlemede veri sorumlularına ciddi sorumluluk getirdiğini belirten GÖNÜLDAŞ, VERBİS aracılığıyla veri sorumlularının veri işleme faaliyetleri ile ilgili beyanların kayıt altına aldığına da değindi. Veri sorumlularının bu beyanlarının ispatı ve bildirime ilişkin beyanların doğruluğunun sorumluluğun kendilerinde olduğunu bu hususla alakalı olarak profesyonel bir desteğin alınarak sürecin eksiksiz ve doğru olarak yürütülmesi gerektiğini belirtti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Aydın Özkan
Aydın Özkan - 1 yıl Önce

Çok faydalı bir anlatım olmuş tebrikler.

SIRADAKİ HABER

banner16

banner1