Başbakan Binali Yıldırım'dan Merkel'e kritik mesajlar

Başbakan Binali Yıldırım  bugün yapacağı görüşme öncesinde  Almanya Şansölyesi Angele Merkel’e  kritik mesajlar verdi. Yıldırım Almanya’da yeni hükümetin kurulduğunu hatırlatarak,” “Artık normal hayata, Almanya ile Türkiye ‘nin dönme vakti geldi diye düşünüyoruz “dedi.

Başbakan Binali Yıldırım'dan Merkel'e kritik mesajlar

Başbakan Binalı Yıldırım, iki gün süren Belarus ziyaretinin ardından Merkel'le bugün bir araya geleceği çalışma ziyareti için Berlin'e geçti.

Uçakta medya temsilcileri ile sohbet eden Yıldırım, Merkel ile yapacağı görüşmeye ilişkin şöyle konuştu:

"AB KONULARINI KAPSAMLI BİR ŞEKİLDE ELE ALACAĞIZ"

"Şimdi Almanya bölümüne gidiyoruz. İlk olarak Berlin'de Merkel ile görüşmemiz var. Geçen sene seçim senesiydi, orada da bizde de dolayısıyla biraz havalar sert geçti. Şimdi artık orada da hükümet uzunca bir aradan sonra kurulma aşamasına geldi. Bizim zaten referandum gündemimizden tamamen düştü. Artık normal hayata Almanya ile Türkiye 'nin dönme vakti geldi diye düşünüyoruz. Şansölye Merkel ile ikili ilişkilerimizi, bölgesel konuları, AB konularını kapsamlı bir şekilde ele alacağız. Ümit ederim ki geçmişte karşı karşıya kaldığımız sorunlar aşılmış olur, yeni bir sayfa yeni bir gün başlatmış oluruz."

ALMANYA TARAFINDA DA AYNI İRADEYİ GÖRÜYOR MUSUNUZ?

-Gidiyoruz işte bakalım göreceğiz. Ben aynı düşünceleri bire bir değilse bile Türkiye ile ilişkileri geliştirme konusunda bir irade olduğunu tahmin ediyorum. Seçimden sonra oluşan koalisyonda böyle bir irade var diye tahmin ediyorum.

PKK GÖSTERİLERİNİN YASAKLANMASI BUNA ÖRNEK GÖSTERİLİR Mİ?

TÜRKİYE İLE OLAN İLİŞKİLERDE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULSUN

- Bunlar önemli adımlar. Son zamanlarda Almanya PKK terör örgütüne karşı gittikçe kararlı bir duruş gösteriyor. Fark ediliyor. Bunlar da iki ülke arasındaki ilişkilerin tamir edilmesi için güzel adımlar. Almanya'yı tek başına Almanya olarak görmeyelim. Avrupa Birliği'nin bel kemiğini oluşturuyor. Avrupa Birliği içinde Türkiye'nin en büyük ticari ortağı, dört milyona yakın soydaşımız, vatandaşımız iki ülke arasında ciddi bir köprü oluşturuyor. O yüzden de Almanya Türkiye ilişkilerinin tekrar eski günlerine dönmemesi akla ziyan iştir. Hem Almanya için hem Türkiye için. Burada ilişkilerin bozulmasından kimse yarar sağlamaz. Geliştirilmesinden herkes istifade eder. Türkiye olarak bölgede Avrupa'nın güvenliğini, NATO'nun sınırlarını koruyoruz. Bizim Suriye'de kuzey güney sınırlarımız ötesinde yaptığımız faaliyetler esasen sadece kendi milli güvenliğimizi, kendi vatandaşımızın mal can güvenliğini ilgilendirmiyor, bölücü terör örgütünün, DEAŞ'ın yok edilmesi ile sınırlı değil. Aynı zamanda Avrupa'ya olabilecek göçmen akımını ve Avrupa'da yayılma riski yüksek terör olaylarının önüne geçmiş oluyoruz. İstiyoruz ki AB ve NATO bunu daha iyi görsün. Türkiye ile olan ilişkilerde bu hassasiyet göz önünde bulundurulsun.

DENİZ YÜCEL İLE İLGİLİ AÇIKLAMALARINIZ OLDU, NASIL BİR OLUMLU ADIM BEKLENİYOR?

-Türkiye hukuk devleti,yargının işi ayrı, siyasetin işi ayrı.Üzerine atılan suçlar var, bunlarla ilgili hakim karşısına çıkacak. Ordan da bir sonuç çıkacak. Her mahkemeye çıkış bir umuttur. Bir an önce hakim karşısına çıkmasını telkin ediyoruz. Zannediyorum, yakın zamanda böyle bir gelişme olur . Bu konu da Türkiye Almanya arasında ilişkilerimizi bloke eden bir husus olmaktan çıkar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul