Blackwater ABD'nin paralı katilleri

Onlara 'hayalet ordu' deniliyor. İşledikleri cinayetlerin hesabını vermeleri gerekmiyor.
Iraklıları'ın en nefret ettikleri isim: Blackwater

Şirket, bir bilim-kurgu filmindeki garip şirketler gibi çalışıyor. Güvenlik şirketi olarak biliniyor. Aslında bir çeşit "paralı asker" gibiler. En verimli faaliyet alanı Irak. Orada katlettikleri insanların hesabını soran yok onlara. Adı Blackwater (Karasu). Ve Iraklılar'ın en nefret ettikleri isim bu. 

FAALİYETLERİ ULUSLARARASI ANLAŞMALARA AYKIRI

Irak'taki bu paralı askere (özel koruma) bir işadamını korumak için ayda ortalama 7 bin dolar, önemli bir şahsiyeti korumak için ise 10 ile 15 bin dolar arasında para ödeniyor. En "gözde" şirketler Blackwater, Global ve Black Hawk gibi Amerikan firmaları. Genellikle ABD ordusu saflarında savaşan bu güçler, uluslararası anlaşmalara aykırı olmasına karşın, Irak'taki faaliyetlerini genişleterek sürdürüyor. 

KATLETTİKLERİNİN HESABINI VERMELERİ GEREKMİYOR

Blackwater ise bu şirketlerin en büyüğü. Adı hep cinayet ve katliamlara karıştı. Ama şimdiye kadar hiçbirinin hesabını verdiği görülmedi. Soran da olmadı.

Amerikalı diplomatları taşıyan bir konvoyun korumalığını yapan Blackwater (Karasu) adlı şirket için çalışan özel güvenlik elemanlarının, 16 Eylül'de başkentin batısındaki el-Yarmuk civarında rast gele ateş açması sonucu 17 masum sivil hayatını kaybetmişti.

Amerikan Federal Soruşturma Bürosu (FBI), Blackwater elemanlarının yoğun trafikte otomobillere ateş açarken yasaları ihlal edip etmediğini hala soruşturuyor.

Irak’ta işkenceden sabıkalı Amerikan Özel güvenlik şirketi Blackwater, aldıkları paralar karşılığı görevlendirildikleri ülkelerde çok sayıda işkence ve şiddet olaylarına ismini yazdırdı. Özel güçlerin ve derin devletin elinde bulunan ve onlar tarafından yönetilen Blackwater!

Blackwater'ın Irak'ta uyguladığı insanlık dışı uygulamalar bir çok paylaşım sitesinde yer aldı. Görüntülerde Blackwater çalışanlarının insanlık dışı uygulamaları ne denli acımasız birer cani haline geldiklerini açıkça ortaya koymakta.

Askeri nitelikli Amerikan sivil güvenlik şirketi olan Blackwater USA'da bilinen özel güvenlik şirketlerinden farklı olarak, askeri eğitimli personel ve askeri donanımı kullanılmakta. Amerikan Deniz Kuvvetleri Özel Birlikler eski askerleri Erik Prince ve Al Clark tarafından 1997 yılında Kuzey Carolina'da kuruldu. Şirket, ABD sınırları içerisinde, askeri nitelikli koruma hizmeti, polis teşkilatının eğitimi, bomba koklayıcı köpek hizmetleri vermekte. Ayrıca Afganistan ve Irak'ta, ABD ofislerinin ve personelin korunması hizmetini yürütmekte. Son zamanlarda, PKK mensuplarının üzerinde ele geçirilen ABD menşeili silahların sorgulanması, Blackwater USA'in adını gündeme tekrardan getirdi.


Blackwater’ın en büyük saldırısı

Mart 2004'te Irak'ta dört ABD paralı askeri öldürülüp cesetleri Felluce'de bir köprüye asılmıştı. Ardından ABD yönetimi 4 askerinin öldürülerek asılmasına karşı Felluce'ye karşı tarihin an acımasız saldırılarından birini başlattı. Bu saldırılarda Blackwater askerleri görevlendirildi.


Yeni hedefi Somali


Kurulduğu günden bu yana hızla büyüyen ve artık bir özel güvenlik şirketinden küresel alanda faaliyet gösteren paralı asker ordusuna dönüşen Blackwater Worldwide şirketi, gelecek günlerde fazlasıyla tartışılacak gibi. Irak’ta yaşanan çok sayıda güvenlik skandalında adı geçen şirketin ABD’li kurucusu Erik Prince’in yeni hedefi, Doğu Afrika ülkesi Somali. Paralı askerlerin ‘prensi’, bu ülkede kurmayı planladığı birlikle korsanlara ve terörizme karşı karlı bir savaş başlatmak istediğini bildirdi.

Prince’in projesi, ABD basınına sızan bilgilerle ortaya çıkarıldı. Projeye göre, Prince iki bin kişilik bir birlik oluşturacak ve Birleşmiş Milletler’in desteklediği Somali hükümetine bağlı olacak birliğin masraflarını, Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) de arasında olduğu komşu ülkelerin ödeyeceği bildirildi.

Blackwater’ın Somali’deki iş ortağı ise Güney Afrika’daki ırk ayrımcılığı sonrası dönemde beyaz azınlık hükümetin muhaliflerini öldürdüğü bilinen ve hakkında fazla bilgi bulunmayan Saracen International olacak.


Blackwater’dan terör örgütlerine yardım


Türkiye içindeki PKK, Jitem, Hizbullah gibi örgütlerle de temasa geçerek silah ticareti yaptıkları ve bu kanaldan milyarlarca dolar gelir ettikleri basında defalarca gündeme getirildi. Terör örgütlerini besleyen, örgütlerle siyasi ve ekonomik hesaplar yaparak örgütleri taşeronlaştıranların da yine bu şirketler olduğu bilinmekte. Pakistan Genelkurmay eski Başkanı General Mirza Aslam Beg, eski Başbakan Benazir Butto'nun bir ABD güvenlik şirketi tarafından öldürüldüğünü açıklamıştı. Aslam Beg, daha da ileri giderek, Lübnan eski Başbakanı Refik Hariri'nin de aynı şirket tarafından öldürüldüğünü söylemişti.

ABD’nin en büyük özel güvenlik şirketlerinden ‘Blackwater’ ismini değiştirerek imaj yenileme peşinde olduğu bildirildi. Yeni ismiyle Amerikan Ordusu için işgal bölgelerinde çalışmak isteyen şirket adı ‘Academi’ oldu.


Blackwater gerçeği

Amerikan hükümetine bağlı ama resmi olmayan özel güvenlik kuruluşu Blackwater, ABD Başkan Yardımcısı Dick Cheney'in bir projesi. Deniz Kuvvetleri ve özel kuvvetlerin damgasını taşımakta. Şili diktatörü Pinochet'in adamları eğitim vermekte. Şirketin sahibi uluslararası hristiyan özgürlük örgütünün başkanı Eric Prince. Eski CIA kontr-terör Başkanı Cofer Black ise operasyonlardan sorumlu kişi. Buradan da anlaşıldığı üzere aslında ABD derin devleti'nin gayriresmi ordusudur Blackwater. Cumhuriyetçi parti büyükleri tarafından yönetilir ve yönlendirilir. Şirket bugüne değin, verdiği hizmetlerle değil yaptığı katliamlar ve kanunsuzluklarla gündeme gelmiştir.


Blackwater çocukların beyinlerini yıkıyor


En önemli konu son yıllarda İnternet ortamında çocuklara yasaklama getirilmeden vahşice oynatılıp zevk alır hale getirildikleri savaş oyunlarında bile Blackwater adıyla satılan ve oynanan savaş oyunları bulunmakta. Bu şirketin ismini taşıyan oyunlarla çocukların bilinçaltı, gelecekte şirketine bağlı olarak çalışacak katiller çıkarmaya yönelik sürekli kurgulanarak yeniden piyasaya sürülmekte.

YORUM EKLE

banner16

banner1