ELAZIĞ'DA DEVASA GÖRÜNÜMLÜ 'KULAKLI ORMAN BAYKUŞU' BULUNDU

Elazığ'da bir bahçede devasa görüntüsü ve heybetli kanatları ile dikkat çeken nesli tükenme tehlikesi altında olan Kulaklı Orman Baykuşu bulunarak, tedavi altına alındı. Hayvan Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, "Bu büyüklükte olmuyorlar, ilk defa bu kadar büyük

ELAZIĞ'DA DEVASA GÖRÜNÜMLÜ 'KULAKLI ORMAN BAYKUŞU' BULUNDU

Alınan bilgiye göre, merkeze bağlı Yazıkonak beldesinde bir kişi bahçesinde uçamayan büyük bir baykuş gördü. Bahçe sahibi ilk defa gördüğü baykuş için Doğa Koruma ve Milli Parklar Elazığ Şubesi ekiplerine haber verdi. Ekipler tarafında alınan ve Kulaklı Orman Baykuşu olduğu belirlenen hayvan Fırat Üniversitesi Hayvan Hastanesi'ne teslim edildi. Hayvan hastanesinde tedavi altına alınan büyüklüğü ve görünüşü ile dikkat çeken baykuşun bir travma sonucu uçamadığı belirlendi. Kanatlarının açıklığıyla 1 metreyi geçen ve vücudunda herhangi bir yaranın olmadığı öğrenilen baykuşun yapılan tedavinin ardından tekrar doğaya salınacağı aktarıldı.
Baykuş hakkında bilgi veren hastanenin başhekimi Prof. Dr. Mehmet Cengiz Han, “Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü'nün ekipleri tarafından Yazıkonak Beldesi'nde bir vatandaşın bahçesinde bulunmuş bir ‘Kulaklı Orman Baykuş'u getirdiler. Küçük bir travma yaşamış. Kanatlarında veya herhangi bir yerinde yara izine rastlanmadık. Vatandaşımız da bulduğunda uçmuyor diye müdürlüğe bağlı ekiplerine teslim etmiş. Onlar da buraya getirdiler. Burada yaptığımız muayenesinde herhangi bir yarasının veya kırığının olmadığını gördük. Hayvan, gayet sağlıklı. Ekiplere teslim edip doğaya tekrar bırakacağız” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2020, 11:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul