Enerji kimlik belgesi nedir, neden gereklidir?

Enerji kimlik belgesi nedir, neden gereklidir?

Bir süredir Türkiye gündemini meşgul eden, aslında daha önce etmesi gereken bir mesele enerji verimliliği ve yapılarda enerji verimliliğini artırma yöntemleri. Bilindiği üzere, Türkiye büyük bir inşaat marketi halini alsa da eski ve yalıtımsız yapı oranı çok fazladır. Bunu azaltmak için kentsel dönüşüm atağı yapılsa da her binanın belirli bir ömrünün olması nedeniyle sonuçlar hala istenilen düzeye çekilebilmiş değil.

Hal böyle olunca devlet, 2020 yılında kesin olarak her türlü resmi başvuruda isteyeceği enerji kimlik belgesi sistemini devreye sokacak. Bu sistem basitçe, yapacağınız her türlü resmi başvuruda öncelikle sizden, yapının enerji kimlik belgesini isteyecek. Bu belgede gerekli yalıtım değerlerine sahip binalar, yeterli not ile işlemlerini rahatlıkla çözebilecekken, yetersiz yalıtıma sahip olan yapılar ne yazık ki geçerli not alamayacaklar ve geçerli not alana kadar devlet dairelerinde herhangi bir işlem yaptıramayacaklar. Bu, tıpkı zorunlu deprem sigortası gibi gerekli bir sistem olduğundan yakın zamanda insanların daha iyi anlayacakları bir mesela.

Tüm bunların yanı sıra, aslında enerji kimlik belgesi bizler için şu açıdan önemli, yazın daha serin, kışın daha sıcak evler... Evet, enerji verimliliğinin yanı sıra bizlerin ekonomisine katkı sağlayacak yalıtım sisteminin ivedi bir şekilde evlerimize / apartmanlarımıza yaptırılması gerekiyor.

Belgeyi alabilmek için en az c değerine sahip bir yapı sahibi olmanız gerekiyor. C değerinden sonraki değerler ne yazık ki kabul görmüyorlar. Zaten bu değerden sonrakiler için çok da verimli bir enerji sistemleri olmadığından, iyi bir yalıtım yaptırmaları daha doğru bir tercih olacaktır.

Enerji kimlik belgesi almasına gerek olmayan, yani sistemden imtiyazlı binalar da mevcut. Bunlar;

  • Sanayi sektöründe üretim faaliyeti yürüten binalar
  • Planlanan kullanım süresi 2 yıldan az olan binalar
  • Toplam kullanım alanı 50 m2 altında olan binalar
  • Atölye ve seralar

Bunların dışında kalan tüm yapılar; Ofisler, konutlar, müstakil evler ve villalar, ticari binalar, kamu binaları...

Bina yöneticilerine bu bağlamda epey görev düşmekte, bina yalıtım değerleri hakkında öncelikle bir tespit, ardından da işin uzmanı olan bir firmadan hizmet almak, bu hizmet süresince bina paydaşlarını ortak bir mantıkta birleştirmek. Her ne kadar sistem 2020'de devreye girecek olsa da o vakitler yine her zamanki gibi yoğunluk olacağından bina yalıtımınızı erkenden yaptırmanız önerilir.

Enerji kimlik belgesi olup devlet dairesinde sıkıntı yaşamamak mı, yoksa enerji kimlik belgesi almaktan son güne kadar kaçınmak mı? Burada karar sizin olsa da ileride yaptırmak hem daha maliyetli olacak ( nispeten zorunlu döneme başlandığı için usta bulmak da zorlaşacak, piyasadaki arz talep dengesi de bozulacağından kısa sürede fiyatlarda inanılmaz artışlar yaşanacak ) hem de bu süre zarfında kaybettiğiniz enerji ne yazık ki maddi olarak sizin cebinize hep eksi yazacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı