İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 65 kilometrelik bölümü de açılışa hazır 

Bugün İstanbul-İzmir Otoyolu'nun Balıkesir kuzey ve batı kavşakları ile Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahı hizmete açılacak.

İstanbul-İzmir Otoyolu'nun 65 kilometrelik bölümü de açılışa hazır 


Türkiye'nin en büyük metropolü ve sanayi kenti olan İstanbul'u, Türkiye'nin diğer büyük sanayi kentleri arasında yer alan İzmit, Bursa, Balıkesir, Manisa üzerinden İzmir'e bağlayan Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu, ülke nüfusunun yaklaşık yarısının yaşadığı coğrafyaya hizmet veriyor. 

Yap-işlet-devret (YİD) modeliyle yapım ve işletme çalışmaları devam eden proje, 384 kilometresi otoyol, 42 kilometresi bağlantı yolu olmak üzere, 426 kilometrelik güzergahı kapsıyor. 

Projede bugüne kadar 147 kilometre otoyol ile 21 kilometre bağlantı yolu işletmeye açıldı. 

Gebze-Orhangazi-İzmir Otoyolu'nun iki hattında daha çalışmalar tamamlandı. 

Balıkesir kuzey ve batı kavşakları arasındaki 29 kilometre ana gövde, 3,5 kilometre bağlantı yolu olmak üzere 32,5 kilometrelik hattın yanı sıra Akhisar-Saruhanlı kavşakları güzergahındaki 24,5 kilometre ana gövde, 8 kilometre
bağlantı yolu olmak üzere 32,5 kilometrelik hat kullanıma hazır hale geldi. 

Söz konusu hatlar, bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Turhan'ın katılacağı törenle hizmete açılacak. 

Balıkesir şehir geçişindeki trafiği önemli ölçüde rahatlatacak projenin Akhisar-Saruhanlı kısmının açılmasıyla da geçen yıl kullanılmaya başlanan Saruhanlı-Kemalpaşa kesimine doğrudan bağlantı sağlanacak. 

Böylece, Akhisar'dan İzmir'e kesintisiz ulaşım imkanı olacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı