SİNOP’UN ‘KUŞ ADASI’YDI, KUŞLAR GİTTİ ADLARI KALDI

Sinop'ta 45 sene önceki adeta ortak ‘kuş adası' olan, yetiştirilen zeytinleriyle anılan bölgede; devir süresince ortak mahallenin gelişmesiyle; kuşlar çıkmaz isimlerinde zeytinlikler ise mahallenin adıyla anılır oldu.

SİNOP’UN ‘KUŞ ADASI’YDI, KUŞLAR GİTTİ ADLARI KALDI

Sinop'un Ada Mahallesi ve Zeytinlik Mahallesi'nde ana yol ve çıkmaz adları genellikle kuş isimlerinden oluşuyor. Bu gidiş ilkin Sinop'a mevrut ziyaretçilerin takdirini çekiyor. Eski yıllarda ağaçlarla komple bulunduğu ve aşırı sayıda kuş çeşidinin ortak arada yaşamış bulunduğu bildik alanda bu gidiş esasen ibretlik ortak hikayeye sahip. Mahallenin eskilerinin anlatımına mucibince 70'li yıllarda bura adeta ortak ‘kuş adasıydı'. Sonrasında Sinop'un hareket branşında yaşanmış bulunan ortak toprak kayması yapılaşmayı bu alana kaydırdı. İlk yapılaşmalarla bu arada büyüyen alanda Ada Mahallesi ortaya çıktı. Yakın sürede da Ada Mahallesi'nin ortak kısmı Zeytinlik Mahallesi namına tahsil edilen kararla ayrıldı. Ada ve Zeytinlik Mahallelerinde emektar kuş çeşitliliği görülmez zeytinlikler yetişecek meydan bulamaz oldu.
O vakitleri özetleyen Abid Muslu, “Ada Mahallesi benim 75'li yıllarda burada dizge lisesinde okuduğum yıllarda buralar tarlalıktı harman yerleriydi. Bu adada genel anlamda kuşlar yaşardı. Kuş çeşitleri genel anlamda serçe gibi, bıldırcın kabilinden kuşlar avlanırdı bu bölgede. 75'ten sonraları burada ortak mahalle oluştu. Ada Mahallesi. Genelde bura kuş bölgesi bulunduğu düşüncesince sokaklara da genel anlamda kuş adı konmuştur. Sokaklardaki kuş adları buradaki saf kuş cenneti olmasından kaynaklanıyor. Ondan sonraları mahalle olunca bura betonlaştı. Bu kuş cinsleri buradan ayrıldılar. Çünkü hayat bölgesi kalmadığı düşüncesince bu alanı vazgeçme ettiler. Çarpık planlamanın yüzünden alanda hayvan, ağaç, kalmadığı düşüncesince bu yeşillik bulunan zeytinlik branşında zeytinler kesilerek zeytinde kalmamıştır. Zeytinlik adı iyi zeytin yetiştiriliyordu oradan geliyor. Bu alanda yapılar yapıldıktan sonraları burada zeytin üretimi ve zeytin yetiştirimi de sona ermiştir. Sadece çıkmaz isimlerinde yaşıyor ayrıksı ortak bilinçlilik yok. Herhangi ortak kuş cinsi yoktur. Ara aralık basık düzlem bıldırcınlar görülmektedir şita aylarında o da yeteri adım de kalmamıştır. Genelde yeşillik kalmadı gereksiz bostan sahası da kalmadı“ dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 10:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1