Su Faturanız Aşırı Yüksek Geliyorsa Kaçak Olabilir

Su Faturanız Aşırı Yüksek Geliyorsa Kaçak Olabilir

Her evin musluklarından su çıkışının sağlanabilmesine olanak sağlayan bir su tesisatı vardır. Su tesisatı genel olarak yapının kurulum aşamasında hane içerisine su teminin sağlanması için kurulur ve beton bloklar arasına yerleştirilerek daimi bir yapı olarak kullanılır. Beton yapı arasında kalan su tesisatı kimi zaman beklenmedik şekilde bir noktadan kaçak vermeye başlayabilir ve kaçaktan meydana gelen su sızıntısı başta fiziksel belirtilerle kendisini gösterebileceği gibi kimi zaman gözle görülür bir fiziksel belirti de vermeyebilir.

Genel olarak bina yapısında belirti vermeyen su kaçakları, kişinin aşırı yüksek gelen su faturasını dikkate alması ile anlaşılır. Sızıntının boyutu çok yüksek olmasa dahi fatura üzerinde etki yaratacak olan kaçak, bazı zamanlarda ise faturanın kat kat fazla gelmesi ile anlaşılabilir.

Hangi şekilde olursa olsun su kaçağı söz konusu olduğunda en kısa sürede tespiti ve en kısa sürede de tamirinin gerçekleştirilmesi gerekir. Aksi halde faturaya yansıyan meblağdan daha maliyetli yapısal hasar sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Su kaçağına neden olabilecek unsurlar neler

Su tesisatında kaçak meydana gelebilmesi için tesisat borularında fiziksel bir hasarın bulunması gerekir. Eğer bir hasar olmadan su kaçağı söz konusuysa, montaj ve yapılandırma hatalarından bahsedilebilir. Ancak genel anlamda karşılaşılan kaçak sorunlarının temelinde fiziksel bir hasar yatar. Bu fiziksel hasara neden olabilecek unsurlardan bazıları şunlar olabilir;

Deprem: Deprem gibi fiziksel hareketliliklere neden olan büyük çaplı sarsılmalarda su tesisatı borularında kırılma, bükülme veya açılma söz konusu olabilir. Deprem kaynaklı kaçaklar sıklıkla büyük sızıntılara sebep olduğundan yapısal hasar belirtileri ile karşılaşmak da mümkün olabilir.

Fiziksel Hasar: Bina içerisinde gerçekleştirilen herhangi bir kırma ve yıkma çalışması sırasında uygulanan şiddetli darbeler, beton bloklar arasındaki su tesisatında travmaya sebep olabilir. Çekiç, balyoz, matkap ve benzeri araçlarla uygulama gerçekleştirilirken ortaya çıkan bu tip kaçaklar, yaygın olarak olay anında tespit edilebileceği gibi kimi zaman uygulamadan farklı bir noktada da kaçağın oluşmasından bahsedilebilir.

Hatalı Montaj: Su tesisatının kurulumu esnasında uygulanan hatalı bir montaj sonucunda zamanla açılmalar ve çatlamalar olabilir. Böyle durumlarda da tesisatta kaçak meydana gelerek sızıntı yaratabilir.

Su kaçağının varlığı nasıl tespit edilir?

Evinizin su tesisatında bir kaçak olduğunda çoğu zaman fiziksel bir belirti ile karşılaşılır. Örnek olarak banyo fayanslarının aralarında yer alan beyaz renkli derzlerin renk değiştirmesinden söz edilebilir. Bunun yanı sıra duvarlarda ve dekorasyonlarda nemlenmeye bağlı çürümeler ve küflenmeler de olabilir. Bu tip fiziksel belirtilerin yanı sıra rutubete bağlı kötü koku, nemli ortama gelen gümüş böceğinde artış gibi belirtilerle de karşılaşılabilir.

Eğer fiziksel bir kaçak belirtisi yok ancak su faturanızda şiddetli bir artış varsa bu durumda da sorunu anlayabilmek mümkün ancak kaçak noktasını bulmak oldukça zorlayıcı olabilir.

Hangi belirti görülüyor olursa olsun su kaçağının merkezi ile belirti noktası aynı yerde olmayabilir. Kaçaktan sızan su bazen yan veya alt dairedeki duvarlarda dahi belirti verebilir. Bu nedenle kaliteli bir keşif çalışması yapılmalıdır.

Ersoylar Tesisat olarak su kaçağının ev içerisindeki tespitinde akustik su kaçağı dinleme cihazı aracılığıyla keşif yapmaktayız. Bu sayede evinizde hiçbir fiziksel hasara sebep olmadan kaçağın kaynağını birkaç dakika içerisinde bulabilmekteyiz.

Günün her saati iletişime geçerek profesyonel su kaçak ve tesisat tamiri hizmeti alabileceğiniz Ersoylar Tesisat, İstanbul’un her noktasına hizmet sağlamaktadır. Yalnızca bir telefon ile bizimle iletişime geçerek sorununuzun kalıcı olarak ortadan kaldırılmasını sağlayabilirsiniz.

Kaynak: https://www.sukacagiistanbul.gen.tr

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı