TESCİLLİ TARİHİ MEZARLARIN KORUMA ALTINA ALINMASI İSTENİYOR

Tunceli'nin Pertek İlçesi'nde bulunan Urartu dönemine ait tescilli kaya mezarları zaman zaman define avcıları tarafından tahrip edilmesi nedeniyle sit alanı olarak ilan edilip koruma altına alınması isteniyor.

TESCİLLİ TARİHİ MEZARLARIN KORUMA ALTINA ALINMASI İSTENİYOR

İlçeye bağlı Çalıözü Köyü Hançerli ve Cirnabek mevkisinde bulunan Urartu dönemimden kalan kaya mezarları ile yakın cumhuriyet döneminden kalma koçbaşlı ve sanduka tipi mezarları, 2007 yılında Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından ‘korunması gereken taşınmaz kültür varlığı' olarak tescil edildi. Tescil edilen kaya mezarları, zaman zaman defineciler tarafından tahrip edildi. Yöre sakinleri zarar gören mezarların sit alanı olarak ilan edilip korunması istedi.

Köy sakinlerinden emekli öğretmen Ali Ekber Ökdemir, köylerinin tarihinin çok eskiye dayanan bir yerleşim alanı olduğunu belirterek, “Burada yapılan gözlemler, araştırmalarda Urartular'a kadar uzanan tarihi bir geçmişi var. Kaya mezarlarının sağında solunda yapılı taş parçalarının bulunması, mezarların koçbaşı ve fes şeklinde olması tarihinin çok eskiye dayandığını göstermektedir” dedi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2020, 12:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul