CÜRETKAR OLUN

Mini etek modası ne zaman ve nerede başladı Yeliz biliyor musun?

Bu soru üzerine kısa bir araştırma yaptım. Gerçekten de kim bulmuştu mini etek modasını? 

Eminim kimsenin aklına bu soru gelmemiştir.

Ah şu 60 lar İngilizleri ya da Avrupalıları. Bu konuda kesin bir bilgi olmasa da duvar resimlerinden ortaya çıkan sonuç M.Ö. tarihlerine kadar araştırmaya devam edilebileceğidir. 1926 lı yılların Paris’inde mini etek ve mini elbiseler özellikle cüretkar dansçıların tercihi olmuştur.

2. Dünya Savaşı’ndan sonra etek boyları diz altına kadar inerken, görsel sanatlar, sinema vb. ile etek boylarının kısaldığı görülmektedir. Anlayacağınız mini etek hayatımıza öyle kolay girememiştir. Boy konusunda hep bir dalgalanma yaşamıştır.

En son olarak dünyaca ünlü modaevleri duruma bir el atmış ve mini eteği hayatımıza sokmayı başarmıştır. Bu şekilde mini etek modası başlamıştır. Modacılar ünlü isimlere bu ürünleri giydirerek geniş kitlelere bu modanın yayılmasını sağlamıştır.

Renk renk, çeşit çeşit mini etekler hala yaz-kış mevsimleri farketmeden kadınların ilk tercihleri arasında yer almaktadır. O zaman bu modayı bozmuyoruz ve bu yaz kombinlerimiz arasına basic tişört – sandalet -  mini etek üçlüsünü de ekliyoruz.          

YORUM EKLE

banner16

banner1