alexa

Dijital Dönüşüm ve Mirc !

1990’lı yılların başlarını hatırlayın. Şirket sahipleri internete girdiler ve şöyle dediler “Bu işimize yarar mı?”. Fakat aynı işletmeler artık internetsiz bir işi hayal dahi edemiyor. Ülke olarak bu dijital dönüşümü büyük oranda ıskalamıştık. İnternet olarak algıladığımız şey internet kafeler, sohbet odaları, mirc ve mail adresi almaktan ibaretti. İnternetin iş dünyamızda yer aldığı ilk mecralar bunlardı.

Fakat değişime mecbur kaldığımızı hissettiğimiz dönemlerden sonra yine kritik bir dönemeçteyiz. Eski günlerde mahalle bakkalı olarak yine bölgenizdeki bir başka süper market ile rekabet edebilirdiniz. Fakat artık Amazon veya Alibaba ile yarış halindesiniz. Şöyle düşünelim bir süper markete gittiniz. Uygun bir otopark yeri bulmak zorundasınız. Alışveriş sepetinize ürünlerinizi dizdikten sonra kasaya ilerlemeli ve belki de uzun bir kuyrukta beklemelisiniz. Daha sonra aldığınız ürünleri evinize kadar taşımak zorundasınız. Fakat bir alışveriş sitesinden verdiğiniz sipariş ise 24 saatte elinizde. Herkesin cep telefonun ve internetinin olduğu bir dönemdeyiz. Kısacası önümüzdeki 5 yıl içerisinde internetin temas etmeyeceği hiçbir iş kolu olmayacak.

Birçok sektörde dijital dönüşüm artık hayatta kalabilmek için elzem bir hale gelmiş durumda. Bundan 10-20 sene öncesinde ulaşılmaz gibi görünen tüm dijital teknolojilere küçük ve orta ölçekli işletmeler sahip durumda. Oyun sahası küçük işletmeler için artık engebeli değil. Bulut veya Kurumsal Kaynak Planlama yazılımları gibi teknolojileri kullanarak müşteri kitlelerine doğru şekilde ulaşılabilir. Küçük bir şirket doğru teknolojik altyapı ve sosyal medya planlaması ile kendisini büyük şirketlerin yanında konumlandırabilir.

Planlı bir hamlede bulunmaktan ziyade hislerimizle hareket eden bir toplumuz. Fakat bu dijital çağı yakalayabilmek adına elimizde yeterli donanım ve genç bir nufüs var. Hem şirketlerimizin hem de potansiyelli genç nüfusumuzu doğru bir şekilde yönlendirmek hükümet programına girmeli. Hatta eğitim gibi, savunma gibi en hayati politikalar arasında yerini almalıdır.

YORUM EKLE

banner16

banner1

seo uzmanı