2020, 'DÜNYADA EN SICAK İKİNCİ YIL' KENDİSİNE KAYITLARA GEÇTİ

Hava sıcaklıklarının sezon normallerinin üstünde gerçekleşmesi dolayısıyla 2020 yılı, alete ilgili sıcaklık ölçümlerinin yapıldığı 1880 yılından buyana dünyada ölçülen en sıcak ikinci sene adına kayıtlara geçti.

2020, 'DÜNYADA EN SICAK İKİNCİ YIL' KENDİSİNE KAYITLARA GEÇTİ
Istanbul

Son senelerde dünya çapında en iri hastalıkların başlangıcında global istinas toprak alıyor.

Küresel ısınmaya ilişkin meydana mevrut yurt değişimleri dolayısıyla dünyada sıcaklıklar artarken, yağışsızlık yaşanıyor.

Avrupa Orta Vadeli Hava Tahmin Merkezinin (ECMWF) ERA5 global kıymetlendirme verilerine göre, dünyada 2016 yılı en sıcak sene namına kayıtlara geçmişti.

2020 yılı ise ölçümlenen en sıcak ikinci sene oldu. 2020 yılını sırası ile 2019, 2017, 2018, 2015, 2010, 2014, 2005 ve 2013 yılları izlem etti.

İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, AA muhabirine icra ettiği açıklamada, adamlık tarihinde yurt ve iklimin aşkın ehemmiyetli bulunduğunu söyledi.

Sanayileşme, kesintili yapılaşma ve aşkın tüketiminin global ısınmaya kaynak bulunduğunu tamlayan Toros, "2020 yılı bu yüzden aşkın sıcak geçti ve yağışsızlık hissedilir oldu. Dünyamız ısındıkça nice menfilik da ortaya çıkmaya başladı." diyerek konuştu.

Toros, dünyanın averaj satıh sıcaklığının 19. asrın sonlarından buyana kısaca 1,2 etap yükseldiğini anlatarak, şu şekilde bitmeme etti:

"Alete ilgili sıcaklık ölçümlerinin yapıldığı 1880 yılından buyana ERA5 data tabanına uyarınca en sıcak 5 sene sırası ile 2016, 2020, 2019, 2017 ve 2018 namına kayıtlara geçti. Önümüzdeki senelerde sıcaklıkların artmaya bitmeme edeceği kestirim ediliyor. Dünyamız bundan böyle aşkın ısınıyor. İnsanlar namına tılsım almalı, global istinas ve yurt değişikliğinin azaltılması düşüncesince beraberce çalışmalıyız. Küresel yurt değişikliğiyle kalan sıcaklıklar, yağmur diyetindeki değişiklikler, kuraklıklar, sıcak ve antipatik yurt dalgalarının sertliği ve sıklığındaki artışlar, buzulların normalin üstünde erimesi, okyanusların ısınması, asitlilik değerlerinin artması, su seviyelerinin yükselmesi görülüyor. Küresel yurt değişikliğine kaslı devletler hâlâ aşkın etmen olmaktadır ve yurt değişikliği maatteessüf art eksik devletlerde sağlık, güvenlik, sürdürülebilirlik ve iktisat sahalarında dengesizlik oluşturuyor."

"Ülkemiz de antipatik ve sıcak havalardan etkileniyor"

Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli (IPCC) raporlarına göre, 20. asrın ortalarından buyana kalan insanoğlu faaliyetlerinin ortak kararı çabucak global ölçekte yurt değişikliğinin yaşandığını dile getiren Toros, toprak altında milyonlarca senedir katılmış bulunan müstehase erke kaynaklarının gelişen teknolojilerle aceleci çıkarılması, kuruluşların hâlâ ortak tomar edinim hırsı ve şahısların icra ettiği istihlak çılgınlığının havayı kirlettiğini anlatım etti.

Toros, kirlenen havanın aracısız keyif sorunları oluşturması ve global istinas ile yurt değişikliğine kere açması dolayısıyla müşterilerini aksi etkilediğinin altını çizen Toros, şunları kaydetti:

"İnsanların oluşturduğu aksi etkisinde bırakır ve iklimin özlük yapısı gereği seneler içindeki salınımların fevk üstüne üstlük gelmesinin de etkisiyle meteorolojik afetler hâlâ da can alıcı olabiliyor. 2020 yılının normalin üstünde sıcak geçmesinde global istinas tesiri indinde yurt salınımlarının da tesiri natürel namına vardır. Ülkemiz de antipatik ve sıcak havalardan etkileniyor. Bulunduğumuz içtima havası; enlemine, mafevk kur tepkili uçak akımlarına, okyanuslardaki iri su akıntılarına, rakımına, iri su kaynaklarına bulunan mesafesine, bakısına ilişkin namına değişiyor. 2020 senesinde Kuzey Kutbu'nun normalin üstünde sıcak olması ve çokluk buzu boyutundaki azalmaların etkisiyle Türkiye'de hâlâ aşkın sıcak yurt alanları bilge olmuştur. Ülkemiz hâlâ aşkın faziletkâr tazyik alanları tesirinde kalmıştır. Bütün bunlar yurt sıcaklıklarının normalin üstünde seyretmesine ve yağışların normalin altında bulunmasına etmen olmuştur."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1