AB'DEN BELARUS'A YAPTIRIM KARARI: 'SEÇİM SONUÇLARINI TANIMIYORUZ'

Avrupa Birliği (AB) Konseyi gerçekleştirdiği toplantıda Belarus, Doğu Akdeniz ve Mali'de yaşanan gelişmeleri ele aldı. Toplantı sonrası Belarus yönetiminden bazı kişilere yaptırım uygulanması kararı alınırken, "9 Ağustos seçimleri ne özgür ne de adildi, bu yüzden sonuçlar

AB'DEN BELARUS'A YAPTIRIM KARARI: 'SEÇİM SONUÇLARINI TANIMIYORUZ'
Belarus'ta 9 Ağustos'ta yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından tansiyon düşmüyor. Ülkede muhalefet kanadının seçimlere yönelik tepkisi ve sokaklardaki protestolar devam ediyor. Avrupa Birliği (AB) Konseyi video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantıda Belarus, Doğu Akdeniz ve Mali'de yaşanan gelişmeleri ele aldı.

Toplantıda AB Konseyi tarafından alınan kararlara ilişkin sonuç bildirgesi yayınlandı. Bildirgede, "AB, Belarus'taki gelişmeleri çok yakından ve artan bir endişeyle takip ediyor. 9 Ağustos seçimleri ne özgür ne de adildi, bu yüzden sonuçları tanımıyoruz" ifadeleri kullanıldı. Açıklamada, "Belarus halkının geleceklerini belirleme hakkı var. Avrupa Konseyi üyeleri, temel demokratik haklarını kullanma arzularında Belarus halkıyla açık dayanışma içinde olduklarını ifade ederler" denildi.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 19 Ağustos 2020, 18:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul