AB İRAN'DAN NÜKLEER ANLAŞMANIN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ HESABINA GETİRMESİNİ İSTEDİ

İran'a uranyum zenginleştirme çalışmalarından vazgeçmesi ve 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın yükümlülüklerini adına getirmesi çağrısında bulunulduğu bildirildi.

AB İRAN'DAN NÜKLEER ANLAŞMANIN YÜKÜMLÜLÜKLERİNİ HESABINA GETİRMESİNİ İSTEDİ
Brüksel

Avrupa Birliği (AB), İran'ın uranyumu yüzdelik 20 zenginleştirme faaliyetinden vazgeçmesi ve 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın yükümlülüklerini namına getirmesi çağrısında bulundu.

AB hesabına izah işleyen Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İran ile toptan güçler ortada imzalanan ve nükleer anlaşma şekilde da aşina Ortak Kapsamlı Eylem Planı'na (JCPOA) desteklerinin bitmeme ettiğini bildirdi.

İran'ın Fordo tesislerinde uranyumu baştan yüzdelik 20 zenginleştirmeye başlamasını "ciddi birlikte evolüsyon ve yoğun akıl konusu" gibi değerlendiren Borrell, İran'ın bu faaliyetinin anlaşmaya uymadığını tabir etti.

Borrell, "İran'ı gerginliği tırmandırmaktan kaçınmaya ve gecikmeksizin bu gidişattan art dönmeye çağırıyoruz." ifadesini kullandı.

ABD'nin yegâne yönlü şekilde anlaşmadan çekilmesinin ve İran'a yaptırımları baştan başlatmasının kere açmış olduğu meseleleri ikrar ettiklerini vurgulayan Borrell, AB'nin ise taahhütlerine sadakatli kaldığını ve yaptırımları kaldırdığını kaydetti. Borrell, hepsi zorluklara karşın anlaşmanın devamı düşüncesince çalıştıklarını belirterek ABD'nin anlaşmaya dönmesi, İran'ın da anlaşmanın mükemmel şekilde uygulanmaya baştan başlamasına müteveccih çabaları desteklediklerini aktardı.

Borrell, Amerika Başkanı seçilen Joe Biden'in İran nükleer anlaşması hakkında müspet açıklamalarından sevinme duyduklarını, toy Amerika yönetimiyle emek vermeyi sabırsızlıkla beklediklerini bildirdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) 5 sürekli üyesi ve Almanya ile İran ortada 2015'te imzalanan nükleer anlaşma, Tahran'a yüzdelik 3,67 oranında uranyum zenginleştirme faaliyetini temdit hakkı veriyor.

ABD, Donald Trump'ın reis seçilmesinin peşi sıra anlaşmadan vazgeçmiş ve İran'a yaptırımları baştan başlamıştı. İran da buna dirlik anlaşmadan meydana gelen hepsi taahhütlerini askıya aldığını duyurmuştu.

İran başkaca Fordo'daki nükleer tesiste uranyumu yüzdelik 20 saflıkta zenginleştirmeye başlamıştı. Nükleer anlaşmanın tarafları Fransa, Almanya ve İngiltere, İran'ın bu faaliyetinden "derin endişe" duyduklarını bildirmişti.

İran, nükleer anlaşmaya imza atmadan önceki de bu miktarda uranyum üretiyordu. Uranyumun yüzdelik 20 saflıkta zenginleştirilmesi, nükleer bomba elde etmeye olanak sağlayacak yüzdelik 90 saflıkta parçalanabilir uranyuma iktiran etmek düşüncesince ehemmiyetli birlikte hamle şekilde ikrar ediliyor.

İran ise nükleer programının barışçıl bulunduğunu ve nükleer anlaşmanın taraflarının yükümlülüklerine uyması biçiminde kendisinin de anlaşmadaki taahhütlerini namına getireceğini tabir ediyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 01:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul