AB'NİN YOLSUZLUKLA SAVAŞIM OFİSİ FRONTEX İÇİN SORUŞTURMA AÇTI

AB'nin sınırlarını destek olmak ve yönetmekle vazifeli Frontex, Ege'de göçmenlerin geri itilmesini desteklemenin beraberinde taciz ve görevi istismar kabilinden suçlamalarla için karşıya.

AB'NİN YOLSUZLUKLA SAVAŞIM OFİSİ FRONTEX İÇİN SORUŞTURMA AÇTI
Brüksel

Avrupa Birliği (AB) Yolsuzlukla Mücadele Ofisi (OLAF), birliğin Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansı (Frontex) dirlik Ege'de göçmenlerin geri itilmesi ile taciz ve görevi suistimal kabil suçlamalar zımnında soruşturma başlattı.

OLAF ve Frontex'ten meydana getirilen açıklamalarda soruşturma başlatılmış olduğu doğrulandı fakat detay verilmedi. Her dü kasıntı da soruşturma açılmasının behemehâl kanunlara dirlik gelindiği manası taşımayacağını, bu cins uygulamaların güzel idare düşüncesince meydana getirilen icraat ortada toprak aldığını vurguladı.

İnternet sitesi Politico'nun haberinde ise OLAF müfettişlerinin merkezi Polonya'da mevcut Frontex çalışanlarıyla güzeşte ayın aslında bu yana görüşmeler icra ettiği belirtildi. Müfettişlerin soruşturduğu taciz ve görevi suistimal suçlamaları zımnında aşırı fevk seviyedeki müşterek işyar müdahale birtakımı Frontex personellerinin görevden ayrılmış olduğu anlatım edildi.

Soruşturma kapsamında Ege Denizi'nde botlarla Yunan adalarına geçmeye etkin göçmenlerin, arsıulusal hukuka karşıt halde geri itilmeleri de araştırılıyor.

Uluslararası medyada Yunanistan'ın özlük yağız sularında mevcut sığınmacıları Türkiye'ye geri itmiş olduğu anlamında istihbarat toprak almıştı.

Brüksel merkezli "EU Observer" genel ağ sitesi, Frontex'ten gerçekleştirme etmiş olduğu belgelerle Atina yönetiminin, Yunan Sahil Güvenliğine sığınmacıları Türk yağız sularına geri itme anlamında emir verdiğini ortaya koymuştu.

Almanya'nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunan uç muhafızlarının, sığınmacıları Yunanistan'a ulaşmamaları düşüncesince belirgin denize geri ittikleri ve Frontex'in de arsıulusal hukuka karşıt bu operasyonlarda toprak almış olduğu anlatım edilmişti.

Frontex çeşidinden makbul müşterek uçağın sığınmacıları durdurduğu, uçaktaki alıcı görüntülerinin Varşova'daki Frontex Genel Merkezine çalışkan kendisine aktarıldığı fakat Frontex’in bahis konusu alana sığınmacıların kurtarılması düşüncesince iane göndermediği belirtilmişti.

Spiegel’in ve bambaşka iletişim araçları kurumlarının ıkıl ıkıl geri göndermelerin birçoğunu mükemmel kendisine belgelemiş bulunmasına karşın Yunan hükümeti, sığınmacıların Türkiye'ye ıkıl ıkıl geri gönderildiğini reddediyor.

Frontex ile ait suçlamaların artarak çoğalması hesabına AB Ombudsman Kurumu da ajans dirlik soruşturma başlatmıştı. AB Komisyonunun ajanstan mesul üyesi Ylva Johansson da Frontex yönetimini kasımda acele toplantıya çağırmıştı.

Frontex Direktörü Fabrice Leggeri ise kurumunun Yunanistan'ın sığınmacıları belirgin denize geri itmesine dayanak verdiği yönündeki iddiaları reddetmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 05:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1