AB SALGIN ÇAĞINDA 'BİRLİK' OLMAYI BAŞARAMADI

Kovid-19 salgınının başta evvel çağında eş siyasa üretmekte zorluk çeken ve iane çağrılarına cevap veremeyerek el birliği ilkesini rafa kaldıran Avrupa Birliği, bu zamanda oluşumun sorgulanmasına etken oldu.

AB SALGIN ÇAĞINDA 'BİRLİK' OLMAYI BAŞARAMADI
Saraybosna


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ilgilendiren aradığınız kâffesi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini artı ortamlarRAKAMLARLA: Ülke diyar koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosu

AB'nin kuma hissedar esenlik politikası olmaması ve esenlik sahasının üyelerin öz yetkisinde olması cihetiyle AB, salgınla mücadelede sınıfta kalırken; AB müesseselerinin gerçek krizlerin çözümünde çalışan olamadıkları hissedar el hâlâ görüldü.

Salgına tedariksiz yakalanan örgen devletler millî çıkarlarını, Birliğin çıkarları önüne koyarak yegâne cepheli akım ika yöntemini seçerken, salgından en aşırı etkilenen devletlerin başlangıcında mevrut İtalya'nın iane çağrılarının yanıtsız kalması, Birliğin el donanması ruhunun çökmesi yerine değerlendirildi.

Üye devletlerin salgının ortaya çıkardığı krizde çabuk ve çalışan hissedar düzenek oluşturamaması, AB'nin istikbaline ilişkin menfi senaryolar yazılmasına tarz açarken; devletlerin probleminin büyüklüğünü aşırı geç algılaması da kaosa menşe oldu.

Ülkelerin ürkü şeklinde sınırlarını kapatmaları, Schengen bölgesi zarfında uç kontrollerine başlamaları ve ayrımlı abstraksiyon politikaları uygulamaları, "Birlik zarfında kuma akım etme" ilkesinin ortadan kalktığını gösterdi.

İtalya'nın iane çağrısı yanıtsız kaldı

Salgının evvel aylarında Kovid-19'un en kaba vurmuş bulunduğu AB üyesi İtalya, Birliğin öteki üyelerinden iane arzu ederken, AB zarfında el donanması olmamasını belirgin hissedar biçimde eleştirdi.

Başta Fransa ve Almanya peyda etmek az daha nice AB ülkesi, salgının evvel devrinde tıbbi materyallerin ihracatını yasaklarken, öz derdine sakıt öteki örgen ülkelerden de iane gelmedi. O devirde İtalya'ya evvel iane eli uzatan ülke, dünyanın öteki ucundaki Çin oldu.

Sağlık sisteminin de yetersizliğiyle aşırı sayıda ferdin Kovid-19 hasebiyle öldüğü İtalya'nın yegâne başına bırakılması, Birliğin el donanması politikasına müteveccih biçimsiz hissedar çevir sesi yerine değerlendirilirken; AB'nin düşün alışverişlerinde öteye gidip çabuk ve konkre adımlar atması gerektiği tabir edildi.

Schengen "fiilen" askıya alındı

Salgının evvel dönemlerinde nice derinti fail ve hazırlık çağrılarını yineleyen AB Komisyonu, örgen ülkelerden iç sınırlarını kapatmamalarını ve uç araştırmaları uygulamamalarını istese de, beş altı diyar aut kâffesi üyeler sınırlarını ağız ağıza metres ve ya iç uç araştırmaları için gitti. Böylece başıboş dolaşımı öngören Schengen de çalışarak askıya münfail oldu.

Tek başına akım edip, iç uç kontrollerine evvel süregelen ülkelerden Avusturya'nın Başbakanı Sebastian Kurz, Avrupa'da dayanışmanın işlemediğini belirterek, bunun gelecekte gerçek tartışmalara etken olacağını söyledi.

Çekya Başbakanı Andrej Babis de Brüksel'in "tavsiye vermesini" durmak mecburiyetinde olmadıklarını tabir ederek, Avrupa'nın bu zamanda yaklaşımlarını eş güdümlü edemediğini savundu.

Virüsü ilkin yeteri kadar ciddiye almayan ve salgın vardığında el donanması prensibini rafa kaldıran AB'nin geleceği, enli kitlelerinin yanında öz üyelerince de sorgulanır oldu.

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, "AB'nin 2. Dünya Savaşı'ndan sonradan karşılaşmış bulunduğu en şişman sınamayla ya başa çıkacağını ve ya gün olacağını" söylerken, Almanya Başbakanı Angela Merkel de "salgını, AB'nin kuruluşundan buyana karşılaşmış bulunduğu en şişman sınama" yerine nitelendirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise AB'nin, İtalya kabil devletlere lüzumlu katkısı sağlamaması yerinde "siyasi hissedar plan yerine çöküşle karşılaşacağını" savundu.

Bütçe ve istirdat programı krizi

Üye ülkeler, salgının menşe bulunduğu iktisadi sıkıntılardan kaçma noktasında da kuma hissedar davranış sergileyemedi.

Salgının evvel döneminde, üyeler ortada amme borcuna eş devletler ile amme finansmanı hâlâ katı devletler ortada iktisadi tedbirlerde uzlaşma sağlanamadı.

Fransa, İtalya ve İspanya kabil salgının hâlâ ağırbaşlı hissedildiği üyeler, krizin iktisadi sonuçlarına müteveccih kuma adımlar atılmasını ve esenlik sistemlerine lüzumlu yatırımları yapmak, ekonomilerini krizden dayanak peyda etmek düşüncesince piyasalardan kaynak dercetmek az daha "ortak namus borcu mekanizması" kabil hissedar bina kurulmasını arzu etti.

Ortak istikraz mekanizması fikrine Almanya, Hollanda, Avusturya ve Finlandiya'nın başı çekmiş bulunduğu kimi devletler hamam bakmadı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, o devirde icra ettiği açıklamada, Avrupa'nın adsız sansız hissedar yağı ve benzer yepyeni hissedar krizle erinç karşıya kaldığını, örgen devletlerin iktisadi krizden çıkmaları düşüncesince hâlâ hissedar tomar dünyalık ayrılması icap ettiğini belirterek, "AB bütçesinin krize akıllıca yerine şekillendirilmesi" çağrısında bulundu.

AB kurumları, salgının başladığı devirde aylar sonradan toplanıp salgın hasebiyle ekonomileri gerçek manada küçülen üyelere dayanak düşüncesince istirdat fonu hazırladı.

Buna ek yerine 2021-2027 bütçesiyle ortaya 1,8 trilyon ekü kabil şişman hissedar bütçe ortaya çıkınca, bu büyüklükteki finansal kaynağın onaylanması ve dağıtımı da dünkü krizin habercisi oldu.

Kovid-19'un iktisadi etkilerine erinç hazırlanmakta bulunan istirdat programının da eklenmesiyle ortaya çıkan bütçenin boyutu, gider alanları ve bağış oranları derinlemesine müddet gündemde kaldı.

Temmuz 2020'de meydana getirilen ve Birlik tarihinin "en derinlemesine Liderler Zirvesi" bulunan zirvede, eyyam devam eden danışmalar böylece liderler anlaşmayı başarsa da hâlâ sonradan bu fonların kullanımının dünkü hissedar mekanizmayla hukukun üstünlüğü şartına bağlanması ayrıksı hissedar buhran doğurdu.

Polonya ile Macaristan, oy donanması mucip bütçe ve istirdat programını derinlemesine müddet veto etti. Dönem Başkanı Almanya'nın yürüttüğü danışmalar yardımıyla uzlaşıldı ve Aralık 2020'de müstelzim oy donanması sağlandı.

Aşı temini üstüne Macaristan, AB'yi eleştirdi

Yaz aylarında telkih çalışmalarının ilerlemesi ile AB harekete geçti ve Komisyon, telkih geliştiren firmalarla anlaşmalar hazırlamaya başladı.

Komisyon, 2020 sonuna derece 6 firmayla 2 bilyon düze telkih alımı düşüncesince barışma imzaladı.

Avrupa İlaç Ajansının (EMA) 21 Aralık 2020'de Kovid-19 aşısının kullanımına icazet vermesinin arkası esna 26 Aralık'ta kâffesi örgen ülkelere, BioNTech-Pfizer çeşidinden geliştirilen aşıların teslimatı yapıldı. AB genelinde münteşir dölleme emekleri devrisi güneş başladı.

AB, EMA'nın Amerikan deva şirketi Moderna'nın aşısı düşüncesince verdiği referans kararını 6 Ocak'ta onaylarken, Moderna'nın aşısı Birlik zarfında icazet sunulan ikinci telkih oldu.

Aralık 2020 böylece Rus aşısının evvel 6 bin dozunun eriştiği örgen ülkelerden Macaristan, telkih temini üstüne AB'nin sorumluluk yaptığını öne sürdü.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakan Yardımcısı Tamas Menczer, AB'nin ABD, İngiltere ve İsrail'e uyarınca arka kaldığını belirterek, "Brüksel'in barışma üstüne geç kalmış bulunduğu ve biçimsiz hissedar barışma imzaladığı görülüyor. Bundan çevre demincek hâlâ hissedar tomar telkih alamıyoruz." dedi.

Macaristan'ın hem Çin bununla birlikte Rusya ile telkih üstüne iş birliğini sürdürdüğünü kaydeden Menczer, Macaristan'a çabuk şeklide can alıcı aşıyı gelmek düşüncesince Doğu-Batı ayrımı yapmadan çalışmalara bitmeme ettiklerini söyledi.

Üyeler, bütünlük ruhundan uzaklaşıyor

Kovid-19 salgını, AB üyesi devletlerin buhran yerinde bütünlük ruhundan uzaklaştığını gösterdi.

Salgının Avrupa'da yayılmaya başlamasıyla üyelerin millî kendilerini ön planda tutup, birbirlerine sınırlarını kapatmaları, tıbbi gereç ihracatını yasaklamaları, ayrıksı devletlerin ve ya alanların maskelerine el koymaları, iane çağrılarına cevap vermemeleri bütünlük ve el donanması ruhundan uzaklaşıldığı eleştirilerine menşe oldu.

İlk dalganın arkası esna yetkililer, AB'nin baştan bütünlük ve el donanması ruhunu yakaladığını tabir etti. Buna karşın hassaten üyelerin ekonomilerinde yaşanmış bulunan krizlerin arkası esna değme devir iktisadi manada çelimli hissedar biçim olmakla ön plana çıkan AB'nin salgından güçlenerek mi çıkacağı yok ise tesirini mi yitireceği kritik edilmeye bitmeme etti.

Dünya ekonomisinin en ehemmiyetli merkezlerinden birisi bulunan AB de salgın hasebiyle ehemmiyetli hissedar sınavla erinç karşıya kalırken, uzmanlar bundan sonradan göz boncuğu şeyin eskisi kabil olamayacağını ve toptan düzenin kökten halde değişeceğini tabir ediyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2021, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1