AB: TÜRKİYE İLE DİYALOG DÜŞÜNCESİNCE EMEK VERMEYİ SÜRDÜRMEYE HAZIRIZ

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile diyalog düşüncesince emek vermeyi sürdürmeye anık olduklarını bildirdi.

AB: TÜRKİYE İLE DİYALOG DÜŞÜNCESİNCE EMEK VERMEYİ SÜRDÜRMEYE HAZIRIZ
Brussels Hoofdstedelijk Gewest

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ile diyalog düşüncesince emek vermeyi sürdürmeye apiko olduklarını bildirdi.

Borrell, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ortada meydana getirilen videoteyp konuşma görüşmesi karşı toplumsal iletişim araçları hesabından paylaşım yaptı.

Erdoğan ile von der Leyen'in "faydalı" görüşmesine katıldığını tamlayan Borrell, "Türkiye ile diyalog düşüncesince emek vermeyi sürdürmeye hazırız." ifadesini kullandı.

Borrell, ara ayında meydana getirilen AB Zirvesi'nde Türkiye ile münasebat karşı AB liderlerinin meydana getirdiği görevlendirmeyi izleme eylemek neredeyse Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu Brüksel'de ağırlamayı sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

AB Komisyonu Başkanı von der Leyen de görüşmeden sonradan toplumsal iletişim araçları hesabındaki mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile güzel birlikte müzakere yaptığını anlatım ederek, Kovid-19, iktisadi toparlanma ve AB Konseyi'nin Aralık 2020'deki toplantısında Türkiye ile münasebat meselesinde meydana getirilen görevlendirmenin uygulamasını konuştuklarını aktarmıştı.

Aralık 2020'deki zirvede, AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile AB Komisyonu'nun, Mart 2021'de yapılacak zirveye derece Türkiye-AB ilişkilerinin hali ve kesinlikle kere alınacağına müteallik seçeneklerle ilgilendiren anlatım sunması istenmişti.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun 21 Ocak'ta Brüksel'i görüşme etmesi bekleniyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1