AB, TÜRKİYE İLE İŞ DONANMASINA ALAKALI OLUMLU DİYALOG İSTİYOR

AB Komisyonu sözcülerinden Stano, Türkiye ile iş donanmasına ait pozitif birlikte diyalog istediklerini, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ortada hafta böylecene meydana getirilen görüşmenin de bu yönde birlikte efor bulunduğunu söyledi.

AB, TÜRKİYE İLE İŞ DONANMASINA ALAKALI OLUMLU DİYALOG İSTİYOR
Brüksel

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, günce matbuat toplantısında, Türkiye-AB ilişkileri ve 9 Ocak'ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve AB Komisyonu Başkanı von der Leyen ortada videoteyp konuşma kanalıyla meydana getirilen görüşmeye bağlı suali yanıtladı.

"Türkiye ile iş donanmasına ait müspet müşterek diyalogdan yanayız." diyen Stano, güzeşte senenin tamamında bu cins müşterek diyalog kesbetmek düşüncesince efor gösterdiklerini belirtti.

Stano, sonuç videoteyp konferansın da bu mesajı gelmek düşüncesince düzenlenen çabaların, müspet iş birliğinin yenilenmesi uğrunda ilerlemenin müşterek parçası bulunduğunu aktardı.

"İhtiyacımız bulunan da budur." diyen Stano, 10 Aralık'taki AB Liderler Zirvesi'nde tahsil edilen kararlar gereği AB Komisyonunun Türkiye ile ilişkilere değgin umumi kıymetlendirme emek vermesi süresince olduğunu, kâffesi temasların da bunu besleyecek biçimde ilerlediğini dile getirdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Yunanistan'ı istikşafi görüşmelere hanuman ayında baştan başlamaya çağırma etmesi ile alakalı görüşleri sorulan Stano, şunları söyledi:

"Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşmeler, ayrımsız sürede Türkiye-AB ilişkilerinin umumi açıdan müşterek parçasıdır. Bazı AB üyeleri kabilinden erinçsiz edici tanıdık noktalar AB'nin de erinçsiz edici görmüş olduğu mevzular ve bunların ortadan kaldırılması gerekiyor. Türkiye ile Yunanistan arasındaki görüşmelerin baştan başlaması AB'nin beklediği müşterek gelişme. Bu gelişimin ilişkilerimizde müspet boyut geliştirmeye müteveccih çabaları beslemesini bekliyoruz."

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 16:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul