AB, VENEZUELA'DA SEÇİMLERİN ERTELENMESİNİ İSTİYOR

Avrupa Birliği, Venezuela'da özgür ve adil seçimler için gerekli şartların bulunmadığı gerekçesiyle 6 Aralık'ta yapılacak parlamento seçimlerinin ertelenmesini istedi.

AB, VENEZUELA'DA SEÇİMLERİN ERTELENMESİNİ İSTİYOR
Brüksel

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in ofisinden yapılan açıklamada, geçen hafta iki AB yetkilisinin Venezuela'ya giderek muhalefet, sivil toplum ve yönetimle görüşmeler yaptığı, ülkede demokratik ve adil seçimlerin yapılması için gerekli şartların bulunmadığına yönelik AB'nin görüşünü ilettiği belirtildi.

Açıklamada, AB'nin Venezuela politikasının değişmediği vurgulanarak, "Özgür, adil ve demokratik seçimlerin yapılması için şartlar şu anda oluşmuş değil." ifadesine yer verildi.

Diyaloğa alan açmak için parlamento seçimlerinin ertelenme ihtimali ve mevcut şartların değiştirilmesi konularının AB'nin uluslararası girişimlerinde ele alındığı belirtilen açıklamada, "Erteleme olmadan, demokratik şartlar ve seçim koşulları iyileştirilmeden AB, Venezuela'ya seçim gözlem misyonu göndermeyi düşünemez." denildi.

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, AB'nin daha önce de yaptığı seçimlerin ertelenmesi çağrısını reddetmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 22:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul