ABD ANAYASASI'NIN 25. EK MADDESİ TRUMP'IN GÖREVDEN KATILMASI DÜŞÜNCESİNCE BAŞTAN GÜNDEMDE

ABD'de, Kongre baskınının sorumlusu kendisine yayınlanan Başkan Donald Trump'ın, Anayasa'nın 25. Ek Maddesi'nin devreye sokulması kanalıyla görevden katılması tartışılıyor.

ABD ANAYASASI'NIN 25. EK MADDESİ TRUMP'IN GÖREVDEN KATILMASI DÜŞÜNCESİNCE BAŞTAN GÜNDEMDE
Washington

ABD'de 3 Kasım'daki seçimlerin sonuçlarının tescili düşüncesince 6 Ocak'ta meydana getirilen Kongre oturumu esnasında, Donald Trump yanlılarının Kongreyi basmasının yankısı hala sürüyor.

Kongre baskını bağlamında en baş döndürücü gündeme mevrut konulardan birisi de Başkan Yardımcısı Mike Pence'in, Anayasa'nın 25. Ek Maddesi'ni devreye sokması anlamında meydana getirilen çağrılar oldu.

Son olarak, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, esbak akşam Demokratlara gönderilmiş olduğu mektubunda, Pence'in bu maddeyi uygulaması düşüncesince ahit ortak çağrıda bulunacaklarını belirtti. Pelosi, Pence'in 24 sayaç ortamında aşama atmaması biçiminde azil periyodunu başlatacaklarını vurguladı.

Anayasanın 25. Ek Maddesi nedir?

ABD Anayasası'nın 25. Ek Maddesi, ortak ABD başkanının vazifesini namına getiremeyeceğine tatmin getirilmesi durumunda, başkanın görevden alınarak namına başbuğ yardımcısının iare kendisine rolü devralmasını içeriyor.

Maddenin uygulanması düşüncesince ise Pence'in başkanı görevden alma sonucuna kabin üyelerinin bağımsız çoğunluğunun dayanaklık etmek vermesi gerekiyor.

Pence'in hakeza ortak aşama atması yerinde ise Trump'ın Kongreye ortak name göndererek karara itiraz ika hakkı bulunuyor. Pence ve kabin üyelerinin ise bu sonucu savunmaları düşüncesince 4 devir süresi bulunuyor.

4 günce sürenin böylecene Kongre ortak oylama yapıyor ve rastgele dü kanatın 3'te 2'sinin desteğini alması yerinde Trump görevden alınabiliyor. Bu da karara 67 Senatör ve 290 Temsilciler Meclisi üyesinin dayanaklık etmek vermesi gerektiği anlamına geliyor. Ayrıca, kabin namına Kongre de başkanın vazifesini yapmış olup yapamayacağını gitmek kabilinden kişi içerisinde ortak takım de kurabiliyor fakat Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Pence'in bu yönde ortak aşama atmayı düşünmediği bildiriliyor.

25. Ek Madde kesinlikle ortaya çıktı?

ABD Anayasası'na, başkanın ölmesi veya vazifesini yapamayacak duruma gelmesi durumunda, rolü başbuğ yardımcısının devralmasına bağlı prosedürleri belirleyen ortak konu koyma gereksinimi John Kennedy'in suikasta kurban gitmesinin peşi sıra ortaya çıktı.

Aslında 1950'lerde riyaset işleyen Dwight Eisenhower'ın rolü başındayken ağırbaşlı ortak önsezi krizi geçirmesi sonrası hükümet krizi çıkmak fakat anayasada bunu belirleyen ortak konu bulunmadığından ansızın ortak kararla o fasıl başbuğ yardımcısı bulunan Richard Nixon göreve getirilmişti.

22 Kasım 1963'teki Kennedy suikastinin peşi sıra ise usuller kemiksiz ortak halde belirlendi ve Anayasa'ya 25. Ek Maddesi yazılmıştı.

6 Haziran 1965'te Kongreye maruz 25. Ek Madde, 10 Şubat 1967'de onaylandı ve yasalaştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 18:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1