ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE, BAŞKANLIK DEVRİ TÖRENİNE KATILACAK

ABD asıllı millî monitör kanalı NBC, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence’e benzeyen müşterek kaynağa dayandırdığı bugünkü haberinde, Seçilmiş Başkan Joe Biden ve Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in ‘göreve start ve zaman doğrulama törenine’ Pence’in katı

ABD BAŞKAN YARDIMCISI PENCE, BAŞKANLIK DEVRİ TÖRENİNE KATILACAK

ABD’de başkanlık seçimleri sonrası meydana getirilen ve emektar başkan ile seçme toy başkanın katılmış olduğu ‘görev tasdik törenine’, Başkan Yardımcısı Mike Pence’in katılacağı açıklandı. 20 Ocak’ta yapılması planlanan zaman tasdik törenine, bulunan Başkan Trump katılmayacağını açıklamış ve bu karara Seçilmiş Başkan Joe Biden ise “Üzerinde anlaştığımız beş altı şeyden biri” yorumunu yapmıştı.

PENCE'İN, JOE BİDEN'IN BAŞKANLIĞININ TESCİLİNDEKİ RÖLÜ

Pence, Trump taraftarlarının 6 Ocak’taki temsilciler meclisi baskınında, kongredeki Seçici Kurul oylarını ittihaz görevi zımnında başkan çeşidinden eleştirilmiş ve Trump destekçileri oylar sayılırken binayı bastığında ABD Kongre Binası'nda kuşatılmış küsurat insanlardan bir tanesi olmuştu. Binanın emniyetli bir duruma getirilmesinin arkası sıra Seçici Kurul oylarını ittihaz işlemine bitmeme edilmesini sağlayıcı Pence’in bu tutumu sebebiyle Joe Biden’ın başkanlığı sedir çeşidinden tescillenmişti.

GÖREV TESLİM TÖRENİNE HANGİ BAŞKANLAR KATILMADI?

Geçmişte üç ABD başkanı; 1801'de John Adams, 1829'da John Quincy Adams ve 1869'da Andrew Johnson haleflerinin göreve start törenine katılmayan başkanlardı.

Kaynak: DHA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 13:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1