ABD, DANİMARKA'NIN YARDIMIYLA MERKEL VE ÇOK SAYIDA SİYASİYİ İZLEMİŞ!

ABD Ulusal Güvenlik Ajansının (NSA), ABD ile Danimarka arasındaki kablo anlaşması aracılığıyla başta Almanya Başbakanı Angela Merkel olmak üzere çok sayıda Avrupalı üst düzey politikacıyı izlediği bildirildi. Danimarka Devlet Televizyonu (DR); İsveç Devlet Televizyonu (SVT),

ABD, DANİMARKA'NIN YARDIMIYLA MERKEL VE ÇOK SAYIDA SİYASİYİ İZLEMİŞ!

Danimarka Devlet Televizyonu (DR); İsveç Devlet Televizyonu (SVT), Norveç Devlet Televizyonu (NRK), Alman gazetesi Süddeutsche Zeitung, Alman Birinci Televizyon Kanalının (ARD) bünyesinde bulunan WDR ve NDR ve Fransız Le Monde gazetesinin katkılarıyla araştırma haber yayımladı.

MERKEL BAŞTA OLMAK ÜZERE BİRÇOK SİYASİYİ TAKİP ETTİ

Habere göre, NSA, Merkel'in yanı sıra eski Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, eski Almanya ana muhalefet partisi lideri Peer Steinbrück, Norveçli, İsveçli, Alman ve Fransız siyasetçilerle üst düzey kamu görevlilerini hedef seçerek takip etti.

TELEFON KONUŞMALARINA ERİŞTİLER

NSA, seçtiği bu kişilerin telefon numaralarını izleyerek siyasetçilerin tüm iletişim bilgilerine ulaştı, hatta telefon konuşmalarına da erişti. Danimarka Askeri İstihbaratı (FE, Forsvarets Efterretningstjeneste) ile NSA arasında özellikle Rusya ve Çin'i izlemek için Danimarka'dan geçen telekomünikasyon kabloları için anlaşma yapılmıştı.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2021, 22:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1