ABD'DE 68 SENE SONRADAN EVVEL EL ORTAK KADIN MAHKUM İDAM EDİLDİ

ABD'de 1953'ten beri önce el müşterek federal kadın mahkumun ahiret yolculuğu cezası yürütüm edildi.

ABD'DE 68 SENE SONRADAN EVVEL EL ORTAK KADIN MAHKUM İDAM EDİLDİ
Ankara

ABD'de 2004 senesinde 8 maaş aylı birlikte hanımı öldürüp karnındaki bebeği bıçakla çıkarıp çalmış olduğu düşüncesince 2007'de idama çarptırılan 52 yaşındaki Lisa Montgomery, Indiana eyaletinin Terre Haute kentindeki federal cezaevinde evcil saatle 01.31'de ağılı iğneyle idam edildi.

Montgomery'nin idamıyla, ülkede 68 yıldan sonradan geçmiş defa federal birlikte kadın mahkum ile alakalı ahiret yolculuğu sonucu yürütüm edilmiş oldu.

Sezaryen tevellüt videoları izlemiş

Montgomery'nin avukatı Kelley Henry, müvekkilinin idamına karışma olanların hicap duyması icap ettiğini savunarak, bu idamın hukuktan aşırı uzakta bulunduğunu kanıt etti.

Henry, müvekkilinde ide hasarı bulunduğunu savunsa da davayı tay tay arabası savcılar ise Montgomery'nin, dimdik bulunmasına rağmen bellek sağlığı durumunda değilmiş kadar davrandığını kaydetti.

Savcılar, Montgomery'nin cinayeti titizce tasarladığını ve genel ağ üstünden sezaryen tevellüt videoları izlediğinin saptandığını belirtti.

Mahkemede, cinayetin ayrıntılarının anlatıldığı tam yargıcılar kurulu heyetinin gözyaşları ortamında kalması dikkati çekti.

Montgomery, 2004'te ülkenin Missouri eyaletine ilişkin Skidmore kentinde 23 yaşındaki 8 maaş aylı Bobbie Jo Stinnett'i birlikte iple boğarak öldürmüş ve kadının karnındaki bebeği bıçakla kesip çıkarmıştı.

Çaldığı bebeği zat çocuğuymuş kadar yayınlayan Montgomery, elan sonradan o dönemdeki eşini arayarak tevellüt yaptığını söylemişti.

Montgomery'nin emektar benzeri de kadının tüplerinin ilişkin bulunduğunu ve aylı olmayacağını belirterek, kadının bunu 4 çocuğundan 2'sinin velayetini alabilmek düşüncesince yapmış olabileceğini anlatım etmişti.

İdamı dü defa ertelenmişti

Indiana'da birlikte bilge elan ilkin Montgomery'nin mahsus psikopat bulunduğunu ve idama amelî olmayacağını belirtmişti.

Yüksek murafaa de geçmiş almış olduğu kararla, Montgomery'nin idamının infazını ertelemişti.

Montgomery'nin cezasının infazı elan ilkin de birlikte defa ertelenmişti.

Terre Haute'daki cezaevinde, idama çarptırılan 11 mahkumun cezası, Temmuz 2020'den buyana ağılı iğneyle yürütüm edildi.

Ülkede, federal birlikte murafaa en sonuç Bonnie Brown Heady ünlü birlikte kadın mahkum kendisince idam sonucu vermişti. 6 yaşındaki birlikte koca çocuğunu kaçırıp öldürücü Heady, Aralık 1953'te idam edilmişti.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 11:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1