ABD'DE EYALETLER KOVİD-19 AŞI DOZLARININ BOŞA GİTMEMESİ DÜŞÜNCESİNCE UYGULAMALARI GENİŞLETMEYE BAŞLADI

New York eyaleti yetkilileri, ciddi cezalar içeren aşı uygulama programı kurallarını gevşeterek ellerindeki dozları hâlâ degaje kesimlere ulaştırmanın önünü açım sonucu aldı.

ABD'DE EYALETLER KOVİD-19 AŞI DOZLARININ BOŞA GİTMEMESİ DÜŞÜNCESİNCE UYGULAMALARI GENİŞLETMEYE BAŞLADI
New York


KORONAVİRÜS HABERLERİ

A'DAN Z'YE KOVİD-19 REHBERİ: Koronavirüsle ait aradığınız kâffesi cevaplarKORONAVİRÜSE NASIL YAKALANIYORUZ: Bulaşma riskini artı ortamlarRAKAMLARLA: Ülke iklim koronavirüs istatistikleriSAĞLIK BAKANLIĞI VERİLERİ: Türkiye günce ve umumi koronavirüs tablosuABD’de bitmeme fail yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşı uygulaması programında evleviyet maruz gruplara müteveccih baş döndürücü sert kavait dolayısıyla aşı dozlarının kullanılamayarak çöpe gitmeye başlaması üzerine, eyaletlerin yetkilileri bahis konusu kuralları gevşetmeye başladı.

New York eyaleti yetkilileri, ciddi cezalar içeren aşı uygulama programı kurallarını gevşeterek ellerindeki dozları şimdi serbest kesimlere ulaştırmanın önünü açım sonucu aldı.

New York Times'ın haberine göre, esenlik personelleri bundan hakeza pratikte evleviyet maruz kesimden aşı uygulamasına gelmeyenlerin olması şeklinde yararlanma vakti devredilmek kıl payı bulunan aşıları kamuda etkin kasiyer, eczacı, sarıklı ve teslimat personelleri denli gruplardaki gayrı şahıslara uygulayabilecek.

Eyalet Sağlık Departmanı Sözcüsü Gary C. Holmes, "Bu yeni kılavuz, aşıların hiçbirinin boşa gitmeden en faziletkâr miktarda kullanması düşüncesince haftalardır hastanelerle yaptığımız görüşmelerin sonucudur." ifadelerini kullandı.

Federal yetkililere göre, New York’a şu anne denli 1,2 milyon düze aşı gönderilmesine karşın şu anne denli hoppadak 605 bin insana aşı yapılabildi.

New York'ta asliye işlev mensuplarının yüzdelik 23'ü aşılandı

New York Valisi Andre Cuomo, 8 Ocak’ta düzenlemiş olduğu matbuat toplantısında, esenlik ve asliye işlev sahası mensuplarının yüzdelik 70 ila 80’inin aşılanmasının hedeflendiğini fakat şimdiye denli hoppadak yüzdelik 23’ünün aşılandığını kaydetmişti.

Cuomo, aşılamayı teşmil üstünde çalıştıklarını belirterek, “Aşıların müşterilerini beklemesi yerine, şahısların yük yaptırarak aşı olacakları vakti beklemesini yeğleme ederiz.” şeklinde konuşmuştu.

ABD Gıda ve İlaç Dairesi Başkanı Stephen Hahn da bire bir çağ eyaletlere meydana getirdiği çağrıda, Kovid-19 aşılarının yararlanma tarihinin mürur riskine cevap federal kılavuzun tamlanan evleviyet sırası gruplarını genişletebileceklerini belirtmişti.

California eyaleti bu çağrıya uyarken, New Jersey ve hükûmet merkezi Washington sahasında de metruk aşı dozlarının boşa çıkmaması düşüncesince eczanelerde ve gayrı aşı sağlayan merkezlerde nöbetleşe evvel gelene uygulanması şeklinde çecik verilmesine müsaade verilmeye başlandığı kaydedilmişti.

Trump yönetimi, eyaletlerde Kovid-19 döllenme programını hızlandırıyor

Başkan Donald Trump yönetimi de eyaletlerden Kovid-19 aşısının 65 gözyaşı ve üstü ile faziletkâr riziko grubundaki insanların aşılanmasının hızlandırılması ve ikinci dozun bekletilmemesi anlamında davet cihazı yapmıştı.

Sağlık Bakanı Alex Azar, bağışıklığın tehlikeye atılmaması düşüncesince ülkede evvel dozu yaralanan aşının ikinci dozlarının da vurulabileceğini belirterek, bundan hakeza aşı programında ikinci etaba mürur ve evvel dozu almaya ergonomik olanların çerçevesini teşmil vakti geldiğini söylemişti.

Trump yönetimi Aralık 2020 sonuna denli 20 milyon Amerikalıya aşı yapılmasının hedeflendiğini açıklamıştı.

ABD başkanlığına seçilen Joe Biden ise Trump yönetiminin aşı dağıtımı ve uygulanması politikasını değimsiz olmakla eleştirmiş, bu çabucak bitmeme ederse Amerikan halkının aşılanmasının seneler süreceğini belirtmişti.

Biden, kişi yönetiminin göreve geldiği evvel 100 çağ içre 100 milyon aşı taahhüdünde bulunmuştu.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 00:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1