ABD’DE İŞSİZLİK ORANI MART AYINDAN BU YANA İLK DEFA YÜZDE 10’UN ALTINA DÜŞTÜ

ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede Ağustos ayında 1,4 milyon kişinin işine geri dönmesi ile işsizlik oranının yüzde 10,2'den yüzde 8,4'e düştüğü duyuruldu. ABD'de işsizlik oranı Mart ayından bu yana ilk defa yüzde 10'un altına düşmüş ol

ABD’DE İŞSİZLİK ORANI MART AYINDAN BU YANA İLK DEFA YÜZDE 10’UN ALTINA DÜŞTÜ
Korona virüs salgının merkez üssü olan ABD'de işsizlik oranları düşmeye başladı. ABD Çalışma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülkede Ağustos ayında 1,4 milyon kişinin işine geri dönmesi ile Temmuz'da yüzde 10,2 olan işsizlik oranının yüzde 8,4'e düştüğü duyuruldu. Açıklanan rakamlar ile ABD'deki işsizlik oranı Mart ayından bu yana ilk defa yüzde 10'un altına düşmüş oldu. Ülke çapında işgücüne katılım Ağustos ayında yüzde 0,3 artarak, hem iş piyasasında güçlenmenin hem de iş arayanlar arasında artan güvenin bir göstergesi olduğu belirtildi.

ABD ekonomisinin Nisan ve Ağustos ayı arasında dibe vurmasından bu yana iş kazanımları ve azalan işsizlik oranları art arda dördüncü ayda da devam ediyor. Salgın nedeni ile Mart ayı itibarıyla 20 milyondan fazla Amerikalı işini kaybetmiş ve işsizlik oranı ülke tarihinin en yüksek rakamı olan yüzde 14,7'ye yükselmişti. ABD'de Ağustos ayı istihdam raporu ise, geçen ay 1,2 ile 1,4 milyon iş artışı öngören özel sektör ekonomistlerinin beklentileriyle de uyumlu gerçekleşti. İşsiz Amerikalıların sayısı Şubat ayındaki korona virüs öncesi seviyenin hala 11,5 milyon üzerinde olmasına rağmen, ekonomi Ağustos ayı itibarıyla salgın nedeniyle kaybedilen işlerin kabaca 10,7 milyonunu kurtardı. Ağustos ayında ayrıca 5 haftadan daha kısa süredir işsiz olanlar ve 5 ila 14 hafta arasında herhangi bir yerde çalışmayanların da sayısında düşüşler yaşandı.

Kaynak: IHA

Güncelleme Tarihi: 04 Eylül 2020, 20:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul