ABD'DE KONGRE BASKININ SEMBOLLERİNDEN JAKE ANGELİ GÖZALTINA ALINDI

ABD Kongre binasına meydana getirilen baskında troleybüs ve kürklü kapela ile görüntülenen ve kamuoyunda "baskının sembollerinden" birisi yerine vasıflandırılan Jake Angeli adlı protestocunun gözaltına alındığı bildirildi.

ABD'DE KONGRE BASKININ SEMBOLLERİNDEN JAKE ANGELİ GÖZALTINA ALINDI
New York

ABD Adalet Bakanlığından meydana getirilen yazılmış açıklamada, Kongre baskınına müdahil adların tespitine bitmeme edilmiş bulunduğu belirtildi.

6 Ocak Çarşamba haset yaşanmış olan Kongre baskınında üstsüz şekilde, troleybüs ve kürklü kapela ile kameralara yansıyan ve kamuoyunda "baskının sembolleri" ortada yayınlanan Jake Angeli anlı şanlı bireyin de dünkü tutuklanan adlar ortada bulunduğu kaydedildi.

Angeli, elinde taşımış bulunduğu tahminî 2 metrelik cıda ve bedenindeki boyalarla objektiflere takılmıştı.

Çok sayıda can gözaltına alınmıştı

Kongre baskınının peşi sıra Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kabilinden başlatılan anket kapsamında aşırı sayıda ad gözaltına alınmış, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin kürsüsünü araklayıcı resim de gözaltına alınanlar ortada toprak almıştı.

Benzer biçimde Pelosi'nin ofisine girip masasını dağıtan Richard Barnett'in de tutuklandığı bildirilmişti.

Arkansas eyaletinde gözaltına alındığı tamlanan Barnett, Kongre binası baskını sırasında Pelosi'nin masasının için ayaklarını uzatmış durumdaki fotoğrafı ile içtimai medyada en aşırı toprak meydan adlardan bir tanesi olmuştu.

Johnson ve Barnett'in dışında, vakalarda ön plana çıkan 12 göstericinin şimdi gözaltına alındığı kaydedildi.

ABD Kongre binasında çıkan olaylar

ABD Kongresi, 6 Ocak'ta Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nı nezaret buyurmak kabil eş oturumla toplanırken ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın uğrunda miting düzenlemişti.

Mitinge eklenen on binlerce resim şimdi sonradan Kongre binasına yürümüş ve dipdam girmeye çalışmıştı. Polisle göstericiler ortada çatışma yaşanırken yüzlerce resim barikatları aşıp Kongre binasına girmişti.

Olaylara karışma buyurmak kabil Kongreye Ulusal Muhafızlar atıf edilmiş, tahminî 4 zaman devam eden baskının peşi sıra düzenlilik güçleri asayişi sağlamıştı.

Olaylarda bir tanesi kolluk 5 can yaşamını kaybetmiş, onlarca can yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 07:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1