ABD'DE KONGRE BASKINININ SEMBOLLERİNDEN JAKE ANGELİ GÖZALTINA ALINDI

ABD Kongre binasına meydana getirilen baskında troleybüs ve kürklü kapela ile görüntülenen ve kamuoyunda "baskının sembollerinden" bir tanesi yerine vasıflandırılan Jake Angeli adlı protestocunun gözaltına alındığı bildirildi.

ABD'DE KONGRE BASKINININ SEMBOLLERİNDEN JAKE ANGELİ GÖZALTINA ALINDI
New York

ABD Adalet Bakanlığından meydana getirilen kayıtlı açıklamada, Kongre baskınına müdahil adların tespitine bitmeme edilmiş bulunduğu belirtildi.

6 Ocak Çarşamba haset yaşanmış olan Kongre baskınında üstsüz şekilde, troleybüs ve kürklü kapela ile kameralara yansıyan ve kamuoyunda "baskının sembolleri" ortada yayınlanan Jake Angeli isimli sanlı bireyin de dünkü tutuklanan adlar ortada bulunduğu kaydedildi.

Angeli, elinde taşımış bulunduğu kısaca 2 metrelik cıdak ve bedenindeki boyalarla objektiflere takılmıştı.

Çok sayıda insan gözaltına alınmıştı

Kongre baskınının peşi sıra Federal Soruşturma Bürosu (FBI) kabilinden başlatılan sormaca kapsamında aşırı sayıda insan gözaltına alınmış, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin kürsüsünü araklayıcı kılık de gözaltına alınanlar ortada toprak almıştı.

Benzer biçimde Pelosi'nin ofisine girip masasını dağıtan Richard Barnett'in de tutuklandığı bildirilmişti.

Arkansas eyaletinde gözaltına alındığı tamlanan Barnett, Kongre binası baskını sırasında Pelosi'nin masasının hakkında ayaklarını uzatmış haldeki fotoğrafı ile içtimai medyada en aşırı toprak düzlük adlardan bir tanesi olmuştu.

Johnson ve Barnett'in dışında, vakalarda ön plana çıkan 12 göstericinin hâlâ gözaltına alındığı kaydedildi.

ABD Kongre binasında çıkan olaylar

ABD Kongresi, 6 Ocak'ta Başkanlık Seçimi Seçiciler Kurulu Oylaması'nı kontrol buyurmak kabil kuma oturumla toplanırken ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'ın uğrunda miting düzenlemişti.

Mitinge eklenen on binlerce kılık hâlâ sonraları Kongre binasına yürümüş ve dipdam girmeye çalışmıştı. Polisle göstericiler ortada çatışma yaşanırken yüzlerce kılık barikatları aşıp Kongre binasına girmişti.

Olaylara dahil buyurmak kabil Kongreye Ulusal Muhafızlar atıf edilmiş, kısaca 4 sayaç devam eden baskının peşi sıra asayiş güçleri asayişi sağlamıştı.

Olaylarda bir tanesi manşet 5 insan yaşamını kaybetmiş, onlarca insan yaralanmıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2021, 07:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1