ABD'DE SALNAME ŞİŞKİNLİK ARALIKTA BEKLENTİLERİN ADINA ÇIKTI

ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi, aralıkta meydan beklentileriyle koşut birlikte tempo seyrederek maaş yüzdelik 0,4 arttı.

ABD'DE SALNAME ŞİŞKİNLİK ARALIKTA BEKLENTİLERİN ADINA ÇIKTI
Washington DC

ABD Çalışma Bakanlığı, Aralık 2020 zamanına ilgili TÜFE verisini açıkladı.

Buna göre, Amerikalı son kullanıcıların hayat maliyeti, aralıkta müşterek geçmiş ayak tabanı nazaran yüzdelik 0,4 arttı.

Mart, april ve mayıs aylarında azalma kaydeden ve haziran bakımından artma şevki yayınlayan veri, bu zamanda çevre beklentileriyle koşut müşterek ilerleyiş izledi. TÜFE, Kasım 2020'de ise maaş bazda yüzdelik 0,2 artmıştı.

Ülkede mahveden fiyatları, aralıkta salname bazda da yüzdelik 1,4 artarak beklentilerin az buçuk hesabına çıktı. Yıllık enflasyonun güzeşte ay yüzdelik 1,3 artacağı kestirim ediliyordu. Tüketici fiyatları, Kasım 2020'de salname bazda yüzdelik 1,2 artma kaydetmişti.

Geçen ay mazot fiyatlarında yaşanmış olan artış, mahveden paha endeksindeki yükselişte çarpıcı oldu. Söz konusu çağda mazot fiyatlarına bağlı endeks, maaş yüzdelik 8,4'lük artma gösterdi. Gıda fiyatlarına bağlı endekste ise bire müşterek çağda yüzdelik 0,4'lük artma kaydedildi.

Değişken erke ve besin fiyatlarını içermeyen atom çekirdeği TÜFE de aralıkta maaş bazda yüzdelik 0,1 artarak çevre beklentileriyle koşut müşterek ilerleyiş izledi. Çekirdek enflasyon, salname bazda ise çevre beklentileri doğrultusunda yüzdelik 1,6'lık artma gösterdi.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 17:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1