ABD'DEKİ WASHİNGTON ANITI 'BAŞKANLIK YEMİN TÖRENİNE MÜTEVECCİH TEHDİT' NEDENİ ÖNE SÜRÜLEREK KAPA

ABD başkenti Washington'daki Ulusal Park ve Anıt Parklar Hizmetleri, Başkanlık Yemin Töreni esnasında çıkabilecek vakaları esbabımucibe göstererek, 20 Ocak'taki törenin sonrasına derece başşehir Washington'daki "Washington Anıtı'nın" kapatıldığını duyurdu.

ABD'DEKİ WASHİNGTON ANITI 'BAŞKANLIK YEMİN TÖRENİNE MÜTEVECCİH TEHDİT' NEDENİ ÖNE SÜRÜLEREK KAPA
Washington

Geçen hafta ABD Kongresinde yaşanmış olan olayların ardından, ABD Başkanı Donald Trump'a dayanak verici grupların seçme Başkan Joe Biden'ın kasem töreni esnasında da Washington'da demonstrasyon düzenleyeceklerini duyurması Ulusal Park ve Anıt Parkları Hizmetleri Kurumunu harekete geçirdi.

FBI: ABD'nin 50 eyaletinin kongrelerinde silahlı gıcırtı planlanıyor

Kurumun mevzuya bağlı açıklamasında, "ziyaretçilere ve otopark kaynaklarına müteveccih ağır tehditten" çevre otopark alanlarının ve yolların kapatılacağı anlatım edildi.

Açıklamada, alınacak tedbirlerin kapsamına bağlı şu bilgilere arazi verildi:

"6 Ocak'ta ABD Kongresindeki isyana müdahil gruplar, 20 Ocak'ta yapılacak 59'uncu Başkanlık Yemin Törenini de akamete uğratma tehdidinde bulunmaya bitmeme ediyor. Buna nice otopark dalında yapılacak gösteriler de dahildir. Buna karşı, Ulusal Park Hizmetleri 11 Ocak 2021'den gelmek kıl payı 24 Ocak 2021'e denli Washington Anıtı'nı ziyaretçilere kapatacak ve amme ile otopark kaynaklarının güvenliği düşüncesince icap görmüş olduğu takdirde Ulusal Park ve Anıt Parklar içindeki yol, otopark alanları ve tuvaletleri de iare kendisine kapatacaktır."

Trump'ı destekleyen on binlerce foto 6 Ocak'ta Washington'daki Ulusal Park'ta bütün ve ABD Kongresine yürümüştü.

Polis barikatlarını aşan birlikte kadro foto Kongreye girmiş ve ülkede infiale sefer açan sahneler ortaya çıkmıştı.

Çıkan çatışmalarda bir tanesi manşet 5 ad cansız ve olayların bastırılması düşüncesince Kongreye ABD Ulusal Muhafız birlikleri gönderme edilmişti.

Olayların peşi sıra Temsilciler Meclisi Başkanı Demokrat Nancy Pelosi, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e vakaları azmettirdiği öne sürülen sebebi ile Trump'ı Anayasanın 25. Maddesi kapsamında görevden alması çağrısında bulunmuştu.

Demokratlar ahit de Trump'a müteveccih azil döneminin başlatılması düşüncesince değişmeyen tasarısı sunmuştu.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2021, 21:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1