ABD’DEN İRAN’DAKİ EL KAİDE ELEBAŞLARINA YAPTIRIM

Muhammed Abbatay, Sultan Yusuf Hasan El Arif'in yanında İran-Irak sınırında çalışkanlık yayınlayan Kürt El Kaide Taburları elebaşları İsmail Fuat Resul, Fuat Ahmet Nuri Ali el Şahhan ve Niamat Hama Rahim Şerifi, hususi Küresel Terörist listesine eklendi.

ABD’DEN İRAN’DAKİ EL KAİDE ELEBAŞLARINA YAPTIRIM
Washington DC

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, İran'ın El Kaide yıldırı örgütüne İran süresince toy harekat merkezleri kurmasına müsaade verdiğini ve El Kaide’nin İran’daki 5 elebaşını hususi Küresel Terörist listesine aldıklarını duyurdu.

Pompeo, mevzuya bağlı icra ettiği mukayyet açıklamada, henüz geçmiş Hazine Bakanlığınca müeyyide muteber İran’daki El Kaide elebaşlarından Abdul Rahman El Mağrebi kendisine da maruf Muhammed Abbatay ve Sultan Yusuf Hasan El Arif’in yanı esna İran-Irak sınırında çalışkanlık yayınlayan Kürt El Kaide Taburlarının elebaşları İsmail Fuat Resul, Niamat Hama Rahim Şerifi ve Fuat Ahmet Nuri Ali el Şahhan'ı, hususi Küresel Terörist listesine eklediklerini belirtti.

Bu yaptırımlar kapsamında ABD vatandaşları ve şirketlerinin bu kişilerle irtibatlı rastgele müşterek el işi karışmasının yasaklandığını kaydeden Pompeo, "Dışişleri Bakanlığının, Adalet düşüncesince mükafat programı kapsamında İran’daki ehemmiyetli müşterek El Kaide sergerde bulunan Abdul Rahman El Mağrebi’nin noktayı ve etiket tespiti düşüncesince 7 milyon dolar ihsanıhümayun koyduğunu duyurdu." ifadelerini kullandı.

Pompeo, İran'in El Kaide'nin toy anne karargahı bulunduğunu söyledi

Pompeo, mukayyet açıklamanın yapıldığı saatlerde Washington’daki Ulusal Basın Kulübünde açıklamalarda bulundu.

Tahran yönetiminin dekoratif kendisine El Kaide’nin İran’daki unsurlarına disiplin tahdidat getirdiğini dile getiren Pompeo, ABD yönetimlerinin, nice El Kaide saldırısının emirinin İran’dan geldiğine inanmadığını fakat gerçeğin anca bulunduğunu tez etti.

ABD, İngiltere Fransa ve Almanya’nın aralarında bulunmuş olduğu P5+1 devletleri 2015’te İran ile çekirdeksel anlaşmayı ayırmak üzereyken Tahran ile El Kaide ilişkilerinin değiştiğini öne devam eden Pompeo, şu şekilde bitmeme etti:

"O devir olanlarla ilgilendiren kamunun toy duyacağı müşterek bilim vereyim: İran, rejimin teşkilat düşüncesince koyduğu kurallara uyması ve arama altında kalması koşuluyla El Kaide’ye İran’da müşterek harekat merkezi ihdas izni verdi. İran, başkaca 2015’ten beri rejimin nezdinde El Kaide elebaşlarının ülkede başıboş dolaşmasına müsaade verdi. İran İstihbarat ve Güvenlik Bakanlığı ile İran Devrim Muhafızları Ordusu (DMO) El Kaide faaliyetleri düşüncesince bu bireylere kalma noktayı ve gezi belgeleri, etiket kartı, geçişlik kadar geri hizmet dayanak sağladı. Bu destekle baş başa El Kaide, liderliğinin merkezini Tahran’a taşıdı."

İran’daki El Kaide elebaşlarının hayattaki öteki El Kaide örgütleri ile yazışma sağladığını ve onlara kaynak tedbir ettiğini doğacak devam eden Pompeo, "Birçok mevzuda İran’ın desteğini alıyorlar. Terör düşüncesince demincek ellerinde toy vesait var. Dünyanın en şişman yıldırı destekçisi yurt bulunan İran İslam Cumhuriyeti bundan böyle onların anne karargahı." niteleyerek konuştu.

Pompeo, 1998’de ABD’nin Kenya ve Tanzanya’daki diplomatik misyonlarına müteveccih bombalı saldırıyı düzenleme fail El Kaide elebaşlarından Ebu Muhammed El Mısri’nin de 7 Ağustos 2020’de Tahran’da öldürüldüğünü doğruladıklarını da söyledi.


Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 20:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul