ABD'DEN RUSYA'YA SERT SUÇLAMA! KARADENİZ'DE BÜYÜK GERİLİM

ABD, Rusya’yı, Karadeniz bölgesini istikrarsızlaştırmakla suçladı. Rusya ise ABD savaş uçaklarını Karadeniz’de ulusal sınırlarını ihlal etme girişiminde bulunduğu gerekçesiyle eleştirdi.

ABD'DEN RUSYA'YA SERT SUÇLAMA! KARADENİZ'DE BÜYÜK GERİLİM

Romanya Savunma Bakanı Nicolae Ciuca ile Bükreş’te yaptığı görüşme sonrası düzenlenen basın toplantısında konuşan Austin, “Karadeniz, Rus saldırganlığına karşı savunmasız bir konumda. Biz bunun kanıtlarını Ukrayna'nın doğusunda devam eden eylemlerde, Gürcistan'ın bazı bölgelerinin işgalinde, Karadeniz yapılan askeri yığınakta, havada ve denizde gerçekleşen eylemlerde gördük.” dedi.

Karadeniz’in güvenlik ve istikrarının ABD çıkarları ve NATO’nun doğu kanadının güvenliği içinde çok önemli olduğunu vurgulayan Austin, “Daha da ileri giderek, Rusya'nın Karadeniz'de ve çevresindeki istikrarsızlaştırıcı faaliyetlerinin, bölgede yeniden hakim bir konuma gelme ve özgür ve barış içinde bir Avrupa'nın gerçekleşmesini engelleme hırsını yansıttığını söyleyebilirim.” ifadesini kullandı.

KARADENİZ’DE ABD VE RUSYA ARASINDA GERGİNLİK TIRMANIYOR MU?

Bu arada, Rusya Savunma Bakanlığı, iki adet “Su-30” tipi avcı uçağının Karadeniz’de ABD’ye ait iki adet “B-1B” tipi stratejik bombardıman uçağının Rusya sınırlarını ihlal etmesini önlediği bildirildi.

Rus hava sahasını izleyen radarların ilk olarak Karadeniz’de Rusya sınırlarına yaklaşan hedefleri tespit ettiği kaydedilen açıklamada, bunun üzerine hedeflerin tanımlanması ve olası bir ihlalin önlenmesi için 2 adet “Su-30” uçağının havalandığı aktarıldı.

Açıklamaya göre, Su-30 uçakları, daha sonra hedeflerin ABD Hava Kuvvetleri’ne ait B1-1 uçakları ve bunlara eşlik eden iki adet “KC-135” tanker uçağı olduğunu saptadı. Su-30 uçakları sınır ihlalini önlemek için Karadeniz semalarında ABD uçaklarına eşlik ettikten sonra kendi üslerine döndü.

ABD’nin Soğuk Savaş döneminde nükleer bomba ve füze taşıdığı B1-1 uçakları artık geleneksel yükler taşıyor. ABD’nin B1-1 savaş uçakları, son dönemde NATO müttefiklerinin Avrupa ve Baltıklar bölgesindeki askeri tatbikatlarında sıkça kullanılıyor.

Kaynak: HABER7.COM

Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2021, 04:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1