ABD DEZENFEKTAN ÜRETİMİNDE TÜRKİYE GİBİ YAPMAYA KARAR VERDİ

ABD yönetimi, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında, 18 Mart'ta etanol kapasitesinin dezenfektan üretiminde kullanılmasına yönelik düzenlemeye gitti. Söz konusu düzenlemeyle ülkede etanol yakıtı ve alkol üreticilerinin üretimlerini dezenfektan ürünlerine kaydırmasının önü

ABD DEZENFEKTAN ÜRETİMİNDE TÜRKİYE GİBİ YAPMAYA KARAR VERDİ

ABD yönetimi, etanol yakıtı ve alkol üreticilerinin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının başlamasıyla yoğun talep gören dezenfektanları üretmesine izin verdi. Bu Türkiye'nin bir süre önce devreye soktuğu uygulamaydı.

TÜRKİYE'NİN ARDINDAN ABD DE BU UYGULAMAYA GEÇTİ

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Türkiye'nin ardından ABD de Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında etanol üreticilerinin mevcut kapasitelerini dezenfektan üretiminde kullanmalarına ilişkin düzenlemeye gitti.

ABD Hazine Bakanlığına bağlı Alkol ve Tütün Vergisi ve Ticaret Bürosu, 18 Mart'ta Kovid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik el dezenfektanı üretimine ilişkin bir kamu rehberi yayımladı.

EK İZİN GEREKMİYOR

Bu kapsamda, distile alkol üretme izni bulunan ve etanol bazlı el dezenfektanı üretmek isteyen üreticilere bazı muafiyetler ve izinler sağlandı.

Rehberde, etanol yakıtı ve distile alkol üreticilerinin ek bir izin almak zorunda kalmadan el dezenfektanı üretebileceği ya da bunların üretiminde kullanılan etanol tedariki sağlayabileceği ifade edildi.

Söz konusu düzenlemenin 30 Haziran'a kadar geçerli olduğu belirtilen rehberde, uygulamanın gerekmesi halinde uzatılabileceği kaydedildi.

TÜRKİYE BU KARARI 5 GÜN ÖNCE ALDI

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 11:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

seo uzmanı