ABD GENELKURMAY BAŞKANI MİLLEY, ÇİN'LE YAPTIĞI GÖRÜŞMELERİN 'GÖREV DAHİLİNDE' OLDUĞUN

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, eski ABD Başkanı Donald Trump'ın son döneminde Çin ile gizli temaslarda bulunduğuna ilişkin iddialara, görüşmelerin 'tamamen görev ve sorumlulukları dahilinde' yapıldığını belirtti. Genelkurmay Başkanı Milley, hakkında çıkan iddialara i

ABD GENELKURMAY BAŞKANI MİLLEY, ÇİN'LE YAPTIĞI GÖRÜŞMELERİN 'GÖREV DAHİLİNDE' OLDUĞUN

Genelkurmay Başkanı Milley, hakkında çıkan iddialara ilişkin açıklama yaparak Çin ile görüşmelerinin "rutin olduğunu" ve "stratejik istikrarı sağlamak amacıyla" yapıldığını kaydetti.

İddialar hakkında kısa değerlendirmede bulunan Milley, Kongre'de konuyla ilgili ifade verene kadar yorum yapmamayı tercih ettiğini ancak Kongre'nin talep etmesi halinde görüşmelerle ilgili her türlü ayrıntıyı paylaşacağını söyledi.

Milley ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in 28 Eylül'de, ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecinde yaşananlara ilişkin Senato'ya bağlı Silahlı Hizmetler Komitesi önünde ifade vermesi bekleniyor.

Washington Post tarafından piyasa sürülmek üzere olan "Tehlike" kitabında, Milley'in, Trump'ın görevinin son haftalarında Çin'e savaş açmasından endişe duyduğu için iki kez Çin Genelkurmay Başkanı Li Zuocheng'i arayarak teminat verdiği iddia edilmişti.

BEYAZ SARAY VE PENTAGON MİLLEY'İN ARKASINDA

ABD Başkanı Joe Biden, 15 Eylül'de yaptığı açıklamada, "General Milley'e güveninin tam olduğunu" belirtmişti.

Kaynak: SABAH.COM.TR

Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2021, 16:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1