ABD KÜBA'YI 'TERÖRE DAYANAK VERİCİ ÜLKELER' LİSTESİNE BAŞTAN EKLEDİ

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Küba'yı "teröre dayanaklık etmek verici ülkeler" listesine baştan eklediklerini açıkladı.

ABD KÜBA'YI 'TERÖRE DAYANAK VERİCİ ÜLKELER' LİSTESİNE BAŞTAN EKLEDİ
Washington

ABD Başkanı Donald Trump yönetimi, selefi Barack Obama'nın ilişkileri normalleştirme sürecinde "teröre dayanaklık etmek verici devletler listesinden" çıkardığı Küba'ya gönül rahatlığı giderayak müşterek aşama attı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, meydana getirdiği yazılmış açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı teröristlere dehalet olanağı vererek arsıulusal yıldırıcılık faaliyetlerine dayanaklık etmek verdiği düşüncesince Küba'yı Teröre Destek Veren Ülke kendisine tanımladı." ifadelerini kullandı.

Trump yönetiminin kökeninden itibaren Küba'nın bölüt gönül rahatlığı muamelesi ve Venezuela ilkin iktisap etmek kabil ABD kıtasındaki faaliyetlerine müteveccih adımlar attığını hatırlatan Pompeo, "Bu adımla müşterek defa henüz Küba hükümetinden matematik soruyor ve onlara belirgin müşterek ileti veriyoruz: Castro rejimi, arsıulusal terörizme verdiği desteği kesmeli ve ABD adaletini akamete uğratmaktan vazgeçmeli." dedi.

Küba'nın on senelerdir ilkin ABD iktisap etmek üzere, nice ülkenin yargısından kaçan suçlulara ev sahipliği yaptığını korumak için çaba sarfeden Pompeo, "Bugünkü tanımlama, Küba ile belli başlı bölgelerde tecim fail devletlere ve şahıslara gönül rahatlığı cezai işlemler infaz etmek yoluyla Küba'yı yaptırıma sunulan bırakıyor; ABD'nin (Küba'ya yönelik) aut yardımlarına kısıtlama, (Küba ve münasebetli iklim ve kuruluşlara) defans dışarı satım ve satışlarına haram getiriyor ve düet kullanma mallarına müteveccih kimi dışarı satım kısıtlamaları getiriyor." değerlendirmesini yaptı.

Eski Başkan Obama 29 Mayıs 2015'te Küba'yı teröre dayanaklık etmek verici devletler listesinden çıkarmıştı.

ABD yönetiminin Küba’yı teröre dayanaklık etmek verici devletler listesinden çıkarması, kestirmece sağlıksız çağ geçmiş kesintiye uğrayan dü iklim arasındaki ilişkilerin baştan normale döndürülmesi amacıyla başlatılan süreçte o çağda atık en ehemmiyetli aşama olmuştu.

Sudan'ın sabık haftalarda çıkartıldığı, teröre dayanaklık etmek verici devletler sıralamasında İran, Küba, Kuzey Kore ve Suriye bulunuyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 00:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1

SEO Uzmanı
Sprey Nozul