ABD'NİN 'TERÖR ÖRGÜTÜ' ANONS İKA SONUCU ALMIŞ OLDUĞU HUSİLER BUGÜNKÜ GÜÇLERİNE KESİNLİKLE ULAŞTI

Yemen'de 2011 senesinde süregelen Ali Abdullah Salih karşıtı el gösterileri, Husilere politik varlıklarını güçlendirebilecekleri fırsatlar oluşturdu.

ABD'NİN 'TERÖR ÖRGÜTÜ' ANONS İKA SONUCU ALMIŞ OLDUĞU HUSİLER BUGÜNKÜ GÜÇLERİNE KESİNLİKLE ULAŞTI
Yemen

ABD Başkanı Donald Trump'ın koltuğundan ayrılmasına mahdut eyyam kaldığında meydana getirdiği hamlelerden İran destekli Husiler de payını aldı. Washington yönetiminin, Husileri yıldırı örgütü anons ika kararının peşi sıra gözler hareketin önderi Abdulmelik el-Husi'ye ve hareketin politik evveliyatına çevrildi.

ABD Başkanı Trump, vazifesini acemi Başbakan Joe Biden'a devretmeden evvela İran ve onun bölgedeki uzantılarına müteveccih kaba müeyyide kararları almaya bitmeme ediyor. İran karşıtı aut politikanın ortak devamı namına ABD, geçmiş Yemen'deki Husilerin ve onun kimi liderlerinin yıldırı listesine alındığını duyurdu.

ABD Dışişeri Bakanı Mike Pompeo, örgütün yöneticileri Abdulmelik el-Husi, Abdulhalık Bedreddin el-Husi ve Abdullah Yahya Hakim'in "terörist" anons edileceği bilgisini paylaştı.

Abdulmelik el-Husi kimdir?

Yemen'in kuzeyindeki Sada ilinde 1979 senesinde dünyaya mevrut Abdulmelik el-Husi, Sünni mezhebine en DOĞRU Şii kolu namına bildik Zeydî mezhebinin ülkedeki ehemmiyetli isimlerinden Bedreddin el-Husi'nin oğlu.

Okula gönderilmeyen ve bu yüzden rastgele ortak diploması da yok Abdulmelik, babasından İslami ilimleri öğrenim etti. Bedreddin el-Husi, Zeydî mezhebini belletmek düşüncesince onu Sada kırsalı ve bölgelerine meydana getirdiği yolculuklarda birlikte götürürdü.

Abdulmelik el-Husi, 1990'da Sada'dan ayrılarak, hâlâ sonraları "Ensarullah" namına bilinecek "Şebab Mumin Hareketi"nin kurucusu ağabeyi Hüseyin ile idman kabil hükûmet merkezi Sana'ya gitti.

Yemen hükümet güçleri kabilinden "devlete ayaklanma düşüncesince silahlı ortak teşkilat ihdas ve cumhuriyet sistemine erinç çıkma" suçlamalarıyla öldürülmüş ağabeyi Hüseyin'in yerine, 2004 senesinde Hareketin başına güzeşte Abdulmelik, Sada'da 2005-2010 yıllarında hükümet kuvvetleriyle 5 çatışmaya girdi.

Bu müddet içre Abdulmelik el-Husi'nin yüzü bilinmiyor, maksat alınma ihtimallerinden çekinmek düşüncesince medyadan ırak duruyordu.

Husiler, 2011 ahali devrimi esnasında güçlerini artırmıştır

Yemen'de 2011 senesinde süregelen Ali Abdullah Salih karşıtı ahali gösterileri, Husilere politik varlıklarını güçlendirebilecekleri fırsatlar oluşturdu.

Husiler, liderlerinin yönlendirmeleriyle protestolara katıldılar ve özellikle Sana iktisap etmek kabil şişman şehirlerdeki meydanlarda çadırlar kurdular.

Gösterilerde, 2005-2010 yıllarında Ali Abdullah Salih kuvvetleriyle girdikleri ve binlerce bireyin ölüp, yaralandığı, altyapının ve ekincilik arazilerinin yıkma edilmiş olduğu çatışmaları, "Sada meselesi" ismi altında gündeme getirdiler.

Sada meselesi ile 2013 senesinde planlı Ulusal Diyalog Konferansı'na dahil olan Husiler, hükûmet merkezi Sana'da politik güçlerini artırmaya başladı.

Öte yandan, Abdulmelik el-Husi'nin 2012 senesinde kurduğu El-Mesire kanalı, Husilerin, fikirleri ve inançlarının propagandasını gerçekleştirmek düşüncesince kullandığı ortak anahtar biçimine geldi. Bu hat ayrıca, Abdulmelik el-Husi'nin de ekranlara çıkarak "vaaz" verdiği ve politik izahat meydana getirdiği ortak ortam oldu.

Abdulmelik Husi'nin, çoğu kez İran liderlerinin ve Lübnan "Hizbullah" örgütünün söylemlerini imitasyon ederek meydana getirdiği bu konuşmalar, ABD, İsrail ve Suudi Arabistan'a erinç hasımlık ifadeleriyle doluydu.

Diğer taraftan, konuşmalarına kutsallık atfeden ve nazikâne dinleyen takip edenleri de Abdulmelik'e şişman ortak sadakat duyuyordu.

Başkent Sana'nın ele geçirilmesi

Husilerin zaman elde ettikleri güce akilane geçmiş adımları ise Abdulmelik el-Husi'nin, 2014 senesinde destekçilerine hükümetin yer yağı fiyatlarını yükseltmesi sonrası hükûmet merkezi Sana'ya tekâmül anlamında verdiği direktifle atıldı.

Ülkenin merkezine akilane ilerlemeye süregelen Husiler 19 Eylül'de hükûmet merkezi Sana'ya saldırdı. 21 Eylül'de kentin içlerine giren ve ehemmiyetli noktalar ile hükümet binalarını ele nâkil Husiler, Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'yi de ev hapsine mahkum etti. Cumhurbaşkanı hâlâ sonraları bu çemberi kırarak, iare hükûmet merkezi anons edecekleri Aden'e gitti.

Husi şef Abdulmelik, 8 Ekim 2014'te meydana getirdiği açıklamada, yaşananları "halk devrimi" namına niteledi. Cumhurbaşkanı Hadi'nin yönetimindeki Yemen hükümeti ise olayların, "İran'ın ülkeyi kaplama düşüncesince verdiği desteğin ortak sonucu" namına yaşandığını belirtti.

Suudi Arabistan öncülüğündeki ortak yönetim güçleri ise Mart 2015'te Husilere erinç Yemen hükümetine dayanaklık etmek özgülemek düşüncesince ülkeye girdi.

- ABD'nin sonucu BM'nin sulh çabalarını çıkmaza sokabilir

ABD'nin Husileri ve onun kimi liderlerini yıldırı listesine kabul ika kararı, Birleşmiş Milletlerin (BM) 6 senedir bitmeme fail mücadelesi bitirecek politik ortak çözüme anlayış çabalarını çıkmaza sokabilir.

Washington yönetiminin bu kararı, Yemen politik sahnesinde can alıcı ortak oyuncu olma fırsatı yakalayacakları ve kazanımlar elde edecekleri ortak çözüme ulaşmayı muntazır Husi şef ve hareketi üstünde ziyasız ortak silüet oluşturacak.

İnsani iane kuruluşları da ABD'nin almış olduğu kararın, hayattaki en şişman insancasına krizlerden birinin yaşandığı ülkede çatışmaların ve yıkımın artmasına bozukluk olabildiği uyarısında bulunuyor.

Trump yönetiminin almış olduğu bu karara erinç çıkan ABD'li Demokrat Parti milletvekilleri de kararın Yemen'de barışçıl ortak çözüme anlayış çabalarını baltalayacağını söylüyor.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 12 Ocak 2021, 15:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner16

banner1